Bóna Winery, Bátorove Kosihy

Pri návšteve tohto vinárstva vás hneď očarí výhľad z ich vinohradu na neďaleký Dunaj a vrchy Gerecse. Pri výrobe vína síce tvoria v prítomnosti, ale stavajú na minulosti a pozerajú sa do budúcnosti.

 

Okolie Bátorových Kosíh patrí medzi najteplejšie oblasti Slovenska. Spolu s jedinečnou pôdnou štruktúrou sú tu vytvorené predpoklady na dopestovanie hrozna najvyššej kvality, a to nielen vo výnimočných ročníkoch. V takýchto, viac ako ideálnych podmienkach, sídli aj toto vinárstvo.
Ich zámerom nebolo nasadnúť na strednú komerčnú vlnu výroby vín, ale pomaly si raziť svoju vlastnú cestu.

Raketový začiatok

Zo začiatku bolo vinárstvo a vinohradníctvo v rodine Bónovcov iba koníčkom. Hospodárili na približne dvadsaťárovom vinohrade, kde boli vysadené viaceré odrody. Všetky spracovávali spolu a víno používali hlavne pre vlastnú spotrebu. Takto to fungovalo až do roku 2015.

Niekoľko rokov pred založením vlastného vinárstva zdedil Bertalan Bóna vinohrad od otca a začal sa pohrávať s myšlienkou, že by rodinné vinárčenie trochu povýšil na inú úroveň. Na to však potreboval nejaký finančný stimul, a preto sa rozhodol, že požiada o podporu z prostriedkov Európskej únie. Po dlhých peripetiách podporu na projekt vinársky dom síce dostal, ale s krkolomným termínom realizácie.

Pozitívne vyjadrenie dostal v auguste pod podmienkou, že nasledujúci rok v júni bude nová budova skolaudovaná. Takýto šibeničný termín by bolo náročné dodržať aj pre skúseného stavbára. Napriek tomuto riziku sa pán Bóna do toho pustil. Celú budovu vinárstva si navrhol sám. Niektoré veci by už dnes urobil trochu inak, ale rozhodnutie vybudovať gravitačné vinárstvo by určite nemenil.

Nová budova je stavebne napojená na pôvodný vinohradnícky domček a vybavená je najmodernejším technologickým zariadením.

Zmena nastala aj vo vinici

Na výstavbu výrobnej časti nadviazalo aj získanie viníc. Do skolaudovania vinárstva sa mu podarilo dať dokopy dva hektáre ucelenej plochy. Postupne sa táto výmera zväčšovala. Pánovi Bónovi sa po dlhých vyjednávaniach s vlastníkmi podarilo sceliť takmer päťhektárovú plochu.

Pôvodnú výsadbu sa podarilo kompletne obnoviť a niekoľko desiatok odrôd nahradilo iba zopár vybratých, ktoré sa dlhodobo javili ako veľmi perspektívne. Nakoniec zvolili tunajšiu klasiku, oba rizlingy, rýnsky aj vlašský, ktoré z bielych odrôd doplnilo aj Veltlínske zelené. Miesto v novej výsadbe sa ušlo aj jednej rarite. S jej výberom si nechali poradiť, a tak vysadili u nás skutočne raritnú odrodu Muscat rosé.

Vybratý klon si nechali poslať z Tirolska. Má síce menšie strapce aj bobule, ale vína z neho sú vysoko extraktívne a aromaticky veľmi ľúbivé. Doteraz z neho vyrobili iba sladké víno. Na trh ho uvádzajú pod názvom Inšpirácia, pretože v slovenskej Listine registrovaných odrôd nie je táto odroda zapísaná. Na AWC vienna získalo toto víno z ročníka 2019 striebornú medailu.

V čase, keď sa rodila nová odrodová skladba, pán Bóna často navštevoval maďarskú vinohradnícku oblasť Villány. Tam mu k srdcu veľmi prirástli odrody Cabernet Franc a Merlot, ktoré sú tu hojne zastúpené a rodia sa z nich krásne vína. To bol hlavný dôvod, prečo sa ich rozhodol vysadiť aj vo svojej vinici.

Správnosť jeho výberu potvrdil aj aktuálny výber do Národného salóna vín, kde sa ich Cabernet Franc 2018 prebojoval. Nakoniec k nim pribudol aj Dunaj, líder medzi slovenskými modrými odrodami. Ten však vysadili trochu neskôr a panenskú úrodu budú spracovávať až v aktuálnom ročníku.

V pivnici dvoma smermi

V Bóna Winery Bátorové Kosihy sa pri výrobe vína vybrali dvoma smermi. Pri oboch chcú však produkovať osobité vína s charakterom, ktorý by odrážal jasný rukopis miestneho terroiru.

Základná línia sa nesie na vlne vinárskej moderny. Dôraz sa pri nej kladie na primárnu aromatiku, sviežosť a ľahkosť. To je aj dôvod, prečo by sa tieto vína mali vychutnať do niekoľkých rokov od nafľaškovania.

Druhú líniu pracovne nazývajú naturálna. Pod týmto názvom si môžeme predstaviť naozaj rôzne vinárske spôsoby. Oni ten svoj ešte stále cibria. V prvom kroku už majú jasno. Na správne naštartovanie fermentácie pridávajú do čerstvej hroznovej šťavy vlastný rozkvasený mušt, v ktorom už prevládajú ušľachtilé kvasinky.

Týmto spôsobom sa dokážu vyhnúť viacerým možným nepríjemnostiam a základ vína by nemalo už nič ohroziť. Ďalšie fázy sú však ešte v štádiu dolaďovania. Nie je totiž vždy jednoduché nájsť ideálny čas, strávený v kontakte s jemnými kalmi či v drevenom sude tak, aby to vínu pomohlo, ale nezakrylo jeho odrodový charakter.

Všetky červené, ale aj biele vína z tejto línie vyzrievajú v drevených sudoch. Pri niektorých odrodách je to celý objem, pri iných iba časť. Všetko záleží od toho, aký štýl vína si z danej odrody naplánovali na začiatku vyrobiť. Ich spoločným znakom však je, že vyzrievali v drevených sudoch a okrem toho určitý čas si pobudli aj na jemných kaloch. Niektoré z nich sa dokonca plnia bez akéhokoľvek čírenia a filtrácie.

Pri výrobe červených vín tiež používajú rozbehnutý zákvas. Po skončení alkoholovej a jablčno-mliečnej fermentácie putujú do sudov a zasíria sa. Ďalšiu dávku síry dostanú červené vína až tesne pred fľaškovaním. Samozrejme, že počas celej tejto doby sa víno pravidelne dolieva a senzoricky kontroluje, aby v prípade potreby vedeli včas zakročiť.

 

Dunaj, modrý Dunaj

Rieka Dunaj, ktorá tečie iba zopár kilometrov od vinárstva, významne ovplyvňuje miestny terroir. To bol aj hlavný dôvod, prečo sa ju v Bóna Winery Bátorové Kosihy rozhodli použiť na etiketách naturálnej línie ako hlavný motív. Samozrejme, že jej vizuál pretavili do modernej a veľmi vkusnej umeleckej podoby. Je to prekreslený letecký pohľad na úsek rieky Dunaj v tejto oblasti.

Ďalšou požiadavkou pri jej tvorbe bolo navrhnúť takú etiketu, ktorú by zákazníci dokázali rýchlo identifikovať. S finálnym výsledkom môžu byť skutočne spokojní, pretože sa im to podarilo na jednotku.

Trochu sa graficky pohrali aj so samotným názvom. V slove Bóna je písmeno ó posunuté trochu nadol a upravené tak, aby pripomínalo bobuľu hrozna. Po rodinnom zasadnutí sa nakoniec rozhodli, že k Bóna Winery pridajú aj názov obce. Dôvodom je hrdosť na svoj pôvod. Chcú, aby každý, kto ochutná ich víno, okamžite vedel odkiaľ Bóna Winery Bátorové Kosihy pochádza.