Elesko, a.s., Modra

Už desať rokov vyrába vinárstvo ELESKO, a.s. kvalitné vína výlučne z vlastnej úrody hrozna, ktoré pestuje v dvoch vinohradníckych oblastiach.

 

Nápad Igora Ledeckého založiť si vlastné vinárstvo skrsol v jeho hlave na prelome milénia. V tej dobe žil aj so svojou rodinou viac ako rok na Novom Zélande. Tu prepadol nielen vinárskej vášni, ale zamiloval si aj tamojšiu architektúru. Po návrate na Slovensko sa rozhodol, že si na okraji Modry, na zelenej lúke postaví vinárstvo. Supermoderný projekt nakoniec aj uzrel svetlo sveta. Výrobu vína prvé ročníky viedol jeho priateľ z opačnej pologule, skúsený vinársky technológ Nigel Davies, ktorý zbieral skúsenosti aj vo svetoznámom vinárstve Villa Maria. Jeho rukopis bol neodškriepiteľný a na Slovensko priniesol nový pohľad na víno.

Išli svojou cestou

Od prvého ročníka sa zamerali na výrobu vín, ktoré vtedy vládli svetovému trendu. Neboli to iba vína postavené na primárnej aromatike, ale aj moky, ktorým bolo dopriate pokoketovať si s dreveným sudom. A to nielen barikovým, ale aj veľkoobjemovým. Cieľom je ukázať milovníkom vína z našej oblasti ich obľúbené odrody v inom šate. Začali teda kombinovať tradičné postupy výroby s najmodernejšími technológiami a jednoducho robiť obyčajné veci neobyčajne dobre. Svoje presvedčenie vyrábať neobyčajné vína majú postavené na dobrých základoch. Spočívajú najmä v možnosti použitia rôznych klonov z danej odrody.

Práve kombináciou ovocného štýlu s elegantnejším minerálnym dokážu docieliť vysokú kvalitu a príťažlivosť vín, pričom uvedené postupy pomáhajú vyrovnávať aj rozdiely v jednotlivých ročníkoch. Preto dokážu milovníkom kvalitných vín každoročne ponúknuť vyrovnanú produkciu bez badateľnejších výkyvov. Pri väčšine odrôd majú vo svojich vinohradoch vysadené dva až štyri rôzne klony, pričom niektoré z nich sú mimoriadne vzácne a v okolitých krajinách temer nedostupné.

V tomto smere im neodškriepiteľne pomáha aj špičková vinárska technológia. Jej jednotlivé stupne zahŕňajú najnovšie technologické a technické poznatky moderného spracovania hrozna a výroby vína. Celá filozofia je podriadená kvalite výsledného produktu. Vo vinárstve sa preto kladie veľký dôraz na vína, ktoré sú charakterizované vysokou úrovňou senzorickej skladby s dôrazom na terroir danej lokality. O tom, že to nie sú iba prázdne slová svedčí aj inovatívne vybavenie tohto vinárstva. Samozrejmosťou sú nielen najprogresívnejšie linky a potrebné zariadenia od popredných výrobcov vinárskej techniky. V tejto dobe nie je ničím výnimočným, že pre potreby riadenia a kontroly hotových výrobkov spoločnosť disponuje aj komplexným analyzátorom, vhodným pre posudzovanie chemického zloženia muštov i vín. Javom bežne vídaným však určite nie je, aby všetky miestnosti výrobného závodu boli klimatizované a bola v nich zabezpečená dokonca aj výmena čerstvého vzduchu a taktiež jeho optimálna vlhkosť.

Iba vlastné vinice

V súčasnosti vlastní vinárstvo ELESKO v Malokarpatskej oblasti stodvadsaťpäť hektárov viníc, ktoré patria k jedným z najkrajších v okolí. Z nich vysadili v rozmedzí rokov 2005 až 2008 stopäť hektárov a zvyšok dosadili v roku 2016. Používajú najprogresívnejšie a najmodernejšie techniky pestovania hrozna, obrábania viníc i spracovania hrozna. Pri pestovaní viniča sa snažia dosiahnuť súlad s pôdou, vegetáciou a živočíšnymi druhmi, dbajú na ekológiu a životné prostredie. Do základnej odrodovej skladby zaradili nielen celosvetovo známe a obľúbené odrody, ako Sauvignon, Chardonnay, Pinot gris, Gewürtztraminer, Pinot Noir či Merlot. Svoje zastúpenie si našli aj u nás rokmi overené, akými sú napríklad Rizling rýnsky, Frankovka modrá, Zweigeltrebe či Alibernet. V ich viniciach sa nachádza aj najväčšia výsadba odrôd Pálava a Dunaj na Slovensku.

V Tokajskej vinohradníckej oblasti má ELESKO vysadené vinice v katastrálnom území Malá a Veľká Tŕňa. Sú súčasťou najbonitnejších tokajských honov Lastovičie a Makovisko. V nadväznosti na tradície pestovania tokajských odrôd tu vysadili dvadsaťpäť hektárov Furmintu, Lipoviny, Muškátu žltého a Zety, ktorá bola vyšľachtená v roku 1951. Vznikla skrížením Bouvierovho hrozna s Furmintom a poskytuje voňavé, harmonické, plné vína s jemnými kyselinami, ktoré zrením ubúdajú. Je náchylná na napadnutie botrytídou, ktorá pri priaznivom počasí umožňuje tvorbu cibéb, ktoré neodmysliteľne patria k vínam z Tokaja.

Božie oko

Keď sa v roku 2008 otvorilo toto vinárstvo, volalo sa InVino a nie ELESKO, ako ho poznáme dnes. Zmena názvu prišla až o dva roky neskôr.
Na druhej strane Malých Karpát, pri obci Buková vtedy prevádzkovala spoločnosť ELESKO zvernicu Balunky zameranú na chov vysokej zveri vysokej bonity, ktorej dominantu tvorí zrúcanina hradu Ostrý Kameň nachádzajúca sa na svahu najvyššieho vrchu Malých Karpát, Záruby. Pri jednej návšteve tohto krásneho miesta napadla pánovi Ledeckému zaujímavá myšlienka. Tak ako tento pohraničný hrad mal v minulosti špeciálnu úlohu chrániť nielen okolitý ľud, ale aj diaľkovú obchodnú cestu vedúcu z Budína cez západné Slovensko, niečo podobné by mohlo ochraňovať aj jeho vinice.

Zo Spišského Podhradia si nechal doviesť obrovský kus travertínu a priamo vo viniciach vo Vištuku, kde sa nachádza najväčšia výsadba ELESKO, na ňom pracoval a vdýchol mu dušu akademický sochár Bohuš Kubinský. Svoje dielo nazval Božie oko, ktoré by malo dozerať a chrániť okolité vinice. Nakoniec dielo dopadlo nad očakávanie dobre a pán Ledecký z vďaky za tento unikátny nápad premenoval svoje vinárstvo na ELESKO. Pri tomto názve sa nechal inšpirovať historickým názvom hradu Ostrý Kameň, ktorý sa za čias Rakúsko-Uhorska volal Elesko.

Wine park verzus fun park

Vinárstvo v Modre je rozdelené na dve časti, výrobnú a oddychovú, ktorá zahŕňa štýlovú reštauráciu, apartmány a galériu.
Reštaurácia je jedinečné lifestylové stredisko, postavené v supermodernej architektúre. Je prístupné širokej verejnosti a atraktívne nielen pre milovníkov vína. Môžete tu ochutnať tradičné domáce jedlá, ale ako to už v ELESKO býva, tak trochu v neobyčajnom šate. Prostredníctvom skleneného koridoru môžete vidieť a spoznať aj celý proces výroby ich vín, pretože sa nachádza hneď vedľa reštaurácie.

Pod spoločnosť ELESKO spadá aj Elesko Forest, ktorá okrem možnosti chovu zveriny a poľovačiek ponúka aj mäso a rôzne delikatesy z diviny, ktoré má reštaurácia zaradené vo svojej ponuke. A vedia prečo. Veď najnovšie trendy v oblasti stravovania hovoria o pribúdajúcom počte ľudí, ktorým nie je ľahostajné, čo majú na tanieri. A to doslovne. Je predsa dobre známe, že mäso z diviny má veľa bielkovín a málo tuku a tiež viac vitamínu A i železa v porovnaní s bravčovým, hovädzím či kuracím mäsom.

Galéria Zoya Museum bola otvorená v októbri 2009 a je mladšou sestrou Zoya Gallery založenej v roku 2005 v Bratislave. Programovo vyhradená zberateľská a výstavná činnosť múzea je sústredená na slovenské umenie druhej polovice 20. storočia, ale aj na umenie zo zahraničia. Najvýznamnejšiu časť zbierky múzea tvorí kolekcia diel Andyho Warhola, ktorá je tu vystavená raz za rok. Myšlienka rozšíriť túto zbierku o diela tohto popartového umelca mala niekoľko dôvodov.

Okrem toho, že pána Ledeckého lákala popularita a jedinečnosť Andyho Warhola, v prvom rade ho inšpiroval fakt, že tento svetoznámy umelec má korene a pôvod na Slovensku. Celý svet však pozná jeho záhadnú odpoveď na otázku jeho pôvodu „I am from nowhere“.

Prvé dielo tohto popartového umelca, Hammer and Sickle, pribudlo do portfólia v roku 2004 a odvtedy sa táto kolekcia postupne rozširuje a dnes dosahuje viac ako 130 diel serigrafie, kresby a maľby na plátne. Vďaka svojej rozmanitosti a veľkosti sa zbierka dostala do povedomia galérií a múzeí v strednej Európe a je veľmi žiadaná medzi kurátormi doma i v zahraničí. Popri veľkej popularite v zahraničí nikdy nezabúdajú ani na domáce publikum na Slovensku, kde sa zbierka taktiež teší veľkému úspechu, a preto sa aspoň na časť roka objavuje aj v Zoya Museum v Modre. Popri tejto expozícii diel Andyho Warhola sa v múzeu striedajú aj krátkodobé výstavy súčasných umelcov európskeho formátu.

Elesko, Blanc de Noir Brut Elesko, Palava2,2018 Elesko, Petit Merle Rose, 2018 Elesko, Veterlin

Neobyčajné prehliadky či posedenia

Firemné akcie sú považované za aktivitu, ktorá by mala sceliť kolektív. V tomto vinárstve ich ponúkajú tiež, ale po svojom. Na jej konci totižto budete mať vaše vlastné cuvée. Toto francúzske slovo označuje víno, ktoré vzniklo zmiešaním dvoch, alebo viacerých druhov vín. Vo výsledku ide o majstrovské dielo. Ako to vlastne prebieha? Najskôr prejdete cestou poznania. Ide vlastne o prehliadku vinárstva s podrobným výkladom o používaných technológiách. Ochutnáte víno priamo zo sudov a tankov s vysvetlením základov výroby cuvée.

Presuniete sa do degustačného priestoru, kde sa vám celý čas bude venovať odborník technológ. K dispozícii je minimálne šesť vzoriek červených vín spolu s kompletnými rozbormi vína, odmerné valce, sady pohárov a písacie potreby. Na konci získate certifikát miešania cuvée. Výsledkom je víno s objemom 225 litrov, teda jeden barikový sud, čo je približne tristo fliaš, namiešané presne v pomeroch aké vyjdú z teambuildingu. Uložené bude v barikovej miestnosti v barikovom sude označenom tabuľkou. Po vzájomnej dohode s technológom bude víno nafľaškované približne po šiestich až dvanástich mesiacoch po namiešaní. Ak budete mať záujem, môžete si spolu s kolegami alebo priateľmi, pod vedením ich technológa, vaše cuvée aj ručne nafľaškovať a stať sa súčasťou tohto krásneho zážitku.

Toto cuvée môže slúžiť ako darček pre zamestnancov, alebo pre vašich klientov. Určite bude veľmi osobité a hlavne s vlastným príbehom.

Zaujímavostí a jedinečností v tomto vinárstve je však viacero. Z nich určite nesmieme opomenúť, že budova vinárstva ELESKO Wine Park získala ocenenie Stavba roka 2010 a tiež skutočnosť, že ako jediné vinárstvo na Slovensku uvádzajú na trh víno z odrody Viognier. Práve táto odroda bude hrať prím aj v rámci osláv desiateho výročia oficiálneho založenia vinárstva. Pripraví sa z nej limitovaný počet šesťsto fliaš. Zaujímavosťou je, že toto víno vyzrievalo v sudoch na jemných kaloch niekoľko mesiacov, ale nie v dubových, ale agátových.

Druhou pripravovanou novinkou bude ďalšie veľmi zaujímavé víno. Jeho zloženie je zatiaľ zahalené rúškom tajomstva, ale prezradiť vám môžeme, že bude vyskladané z vín, ktoré sa urodili vo všetkých viniciach, ktoré obhospodaruje vinárstvo ELESKO. Môžeme sa teda tešiť na vzácne spojenie Tokaja a Malých Karpát.