Mahid

víno týždňa

Pri príprave každého čísla narazíme na vína ktoré nás výnimočne zaujmú. Každý týždeň vám predstavíme jedno z nich.

 

Semillon 2015, Víno Tajná Víno Tajna
Semillon 2015, akostné víno značkové
NVO, Vrábeľský VR, obec Tajná, hon Sari

Víno Tajná sa svojím podielom zaslúžilo o renesanciu tejto náročnej francúzskej odrody na Požitaví. Dnes vlastní vinárstvo najväčšiu trojhektárovú parcelu na Slovensku na hone Sari, vysadenom v roku 2011. Časť tohto Semillónu kvasila za použitia ušľachtilých kvasiniek v nerezovom tanku a časť v novom bariku po dobu ôsmich mesiacov. Obe šarže boli spätne skupážované do jedného celku.


Farba: Krásne číre víno sýtejšieho odtieňa zeleno-žltej farby.

Vôňa: Prejavuje sa ušľachtilosťou odrodovej vône. Nájdeme v nej kúsky krájaných kompótových broskýň, ringlôt, manga, zelenej špargle a medovky so sladko pôsobiacim vanilkovo-piškótovým podmazom.

Chuť: Chuť je hutná, krémovo-ovocná, s prejavom exotického ovocia a výraznejšou tanínovou štruktúrou, ktorá bez problémov zvláda aj chuťovo bohatšie pokrmy. Dochuť sa nesie na akordoch prezretého žltého melónu a grepovej kôrky.


Víno, s ktorým sa v gastronómii párujú husté hubové krémy, jemné teľacie perkelty a cestoviny a la creme. My sme ho skúšali k teľaciemu steaku na bohatej smrčkovo – smotanovej omáčke. Víno výborne sekundovalo hlavne hubovému krému a vytváralo s ním jednoliaty celok. Smrčky patria k raritnému a drahému druhu húb a kulinárskym delikatesám. Dnes sa do dobrých reštaurácií dovážajú mrazené zo zahraničia, avšak u nás sa stále vyskytujú v nivách riek a lužných lesoch a zbierajú sa v skorých jarných mesiacoch.