víno týždňa

Pri príprave každého čísla narazíme na vína ktoré nás výnimočne zaujmú. Každý týždeň vám predstavíme jedno z nich.

 

Rizling rýnsky, Fundus RegiusRizling rýnsky extra, výber z hrozna, 2013
Fundus Regius, Priekopa
Východoslovenská vinohradnícka oblasť
Sobranecký vinohradnícky rajón
obec Priekopa, hon Jacíkova vinica

Hrozno bolo zberané v októbri 2013. Mušt fermentoval izolovanými kvasinkami z Jacíkovej vinice a zrel v nerezovej nádobe metódou sur lie.


Farba: Víno má sýtu sivasto-zlatú farbu s výraznou viskozitou na stene pohára.

Vôňa: Vôňa tohto výnimočného ryňáka by sa dala označiť ako drzá, sebavedomá, vysoko minerálno-železitá, až pichľavá. Buket uležaný, pripomínajúci silný výluh studeného lipového čaju, zrelé zimné jabĺčka, lesný med, hrozienka a živicu.

Chuť: Chuť je ostro minerálna, mimoriadne intenzívna, veľmi suchá, s výrazným extraktom, ktorý je v prvom momente nebadateľný, pretože je potlačovaný zrelou kyselinou. Dochuť je extraktívna a siahodlhá.


Víno, ktoré môžem štylisticky prirovnať k hutným, extra suchým rizlingom z oblasti Rheinhessen, si žiada celú pozornosť a určitú skúsenosť konzumenta. Vzhľadom na výrazný extrakt a koncentráciu si pýta chuťovo intenzívne sladkovodné alebo morské ryby, pripravované na grile, napríklad grilovaný ostrieža s dobre koreneným paradajkovým konfitom a baklažánovým pyré, alebo tiež chuťovo intenzívna čerstvá treska s korenistými prílohami.