Mahid

Vinidi, Báb

Slovo Vinidi evokuje spojitosť s vínom. Pravda je však taká, že s ním nemá nič spoločné. Prečo si ho teda niekto vybral za názov vinárstva?

Čítať ďalej: Vinidi, Báb

Vinárstvo Mrva & Stanko

Pred dvadsiatimi rokmi spojili cesty osudu dvoch, nielen postavami, ale aj profesne úplne odlišných ľudí, Vladimíra Mrvu a Petra Stanka. Dnes sa im pripisuje veľká zásluha na postavení základov slovenskej vinárskej moderny.

Čítať ďalej: Vinárstvo Mrva & Stanko

HR-Winery, Gbelce

Majiteľ tohto vinárstva Róbert Halász, patrí k vizionárom. Koncom deväťdesiatych rokov sa zameral na vinohradníctvo a ovocinárstvo.

Čítať ďalej: HR-Winery, Gbelce

Pivnica Tibava, s.r.o.

Toto vinárstvo na prelome tisícročia doslova chátralo. Vďaka jeho novému majiteľovi Kamilovi Červenkovi je v súčasnosti prosperujúce, s viac ako dvesto hektármi vlastných vinohradov.

Čítať ďalej: Pivnica Tibava, s.r.o.

Tokaj&CO, s.r.o. Malá Tŕňa

Tokajská vinohradnícka a vinárska oblasť je jednou z piatich na svete, v ktorých sa počas dozrievania na bobuliach hrozna tvorí pravidelne vzácna ušľachtilá pleseň Botrytis cinerea Persoon. Tá odovzdáva nezameniteľný charakter aj vínam z vinárstva Tokaj&CO, s.r.o.

Čítať ďalej: Tokaj&CO, s.r.o. Malá Tŕňa

Vinum Vivo Nevidzany

Vinárska mapa Slovenska sa stále zahusťuje. Z hľadiska rozvoja vínnej kultúry je to pozitívna správa. Jedno z menej známych vinárstiev sme objavili kúsok od Vrábel, v obci Nevidzany.

Čítať ďalej: Vinum Vivo Nevidzany

Vinárstvo Pavelka a syn, Pezinok

Za týmto vinárstvom stojí Milan Pavelka, ktorého duša žije najmä pre vinohrady. Pod Malými Karpatmi ich obhospodaruje viac ako päťdesiat hektárov. Svoje vína sa snaží robiť v duchu známeho hesla: Život je príliš krátky na to, aby sme pili zlé víno.

Čítať ďalej: Vinárstvo Pavelka a syn, Pezinok

Bratia Číčkovci, Bratislava

Snažia sa vyrábať také vína, ktoré im chutia a nemali by problém ich vypiť, ak by sa náhodou nepredali. Našťastie sa im doteraz každý rok podarilo predať všetko. A nielen to, s každou novou kampaňou trochu navýšia produkciu. Bratia Radovan, Ján a Daniel Číčkovci síce vyrábajú víno v Bratislavskej Rači, ale v ich srdciach prúdi modranská krv. Nielen preto, že z tohto vinárskeho mesta pochádzajú, ale v jeho chotári majú aj roztrúsených dohromady päť hektárov viníc. Tie od tohto roka obhospodarujú sami a tak môžu poznať každé svoje víno už od bobuľky.

Čítať ďalej: Bratia Číčkovci, Bratislava

Víno Mahid, Veľká Mača

Toto vinárstvo má síce krátku históriu, ale o to väčšie je nadšenie jeho zakladateľov. Ich cieľom je výroba kvalitného vína, ku ktorému sa budú zákazníci radi vracať.

Čítať ďalej: Víno Mahid, Veľká Mača

Frtus Winery

Originálne víno pre originálnych ľudí

V spojení s pôdou a vinicami sa ich život začal. Neskôr ho na dlhé roky opustili, aby sa vrátili vo veľkom štýle.

Čítať ďalej: Frtus Winery

Vinum Nobile, Malé Ripňany

Vladislav Khabliev prišiel na Slovensko pred štrnástimi rokmi. V jeho prípade sa nedá hovoriť o nejakom vinárskom rodokmeni, pred štyrmi rokmi si však založil vinárstvo, ktoré dnes žne už aj významné medzinárodné úspechy.

Čítať ďalej: Vinum Nobile, Malé Ripňany

Terra Wylak

Za ostatných niekoľko mesiacov oznámilo vstup na slovenskú vinársku scénu zopár nových vinárstiev. To, samozrejme, teší nielen nás, ale aj milovníkov kvalitného vína. Pri jednom z nich sme však mali trochu vyššie očakávania ako pri ostatných.

Čítať ďalej: Terra Wylak