Ružové vína, 3/2018

Vinotéka 3/2018

SUCHÉ

Vinárstvo Berta, cs 2017, suché

nalepka-sampionVinárstvo Berta
Cabernet Sauvignon 2017 suché, akostné
JVO
12,5% alkoholu

Farba má pekný bledoružový odtieň s jemným tehlovým okrajom. Vo vôni zaujme čistota a vysoká ovocnosť v podobe ríbezlí, egreša, ale možno postrehnúť aj závan kvitnúcej ruže. Chuť zaujme svojou sviežosťou a harmóniou. Expresívna ovocnosť z vône sa objavuje aj v chuti. Celkový dojem dotvára aj veľmi príjemný dotyk čiernej ríbezle.
87,20 bodov

Vinárstvo Vršek, cs 2017, suché Vinárstvo Vršek
Cabernet Sauvignon 2017 suché, akostné
JVO, Hurbanovský VR, obec Bátorové Kosihy
12,5 % alkoholu

Farba sa prezentuje v oranžovo-tehlových tónoch. Vôňa je príjemne expresívna, púta pozornosť arómou čiernej ríbezle, maliny, ale aj černice a jemného smotanového pohladenia. Chuť zaujme svojou dlhou dochuťou a harmóniou medzi cukrom a kyselinou.
86,80 bodov

 

POLOSUCHÉ

Vinárstvo Chudý, cs 2017, polosuché

nalepka-sampionVinárstvo Chudý
Cabernet Sauvignon 2017 polosuché, neskorý zber
MBO, Šintavský VR, obec Vinohrady nad Váhom
12,5% alkoholu

Farba má krásny tmavoružový odtieň. Vôňa pôsobí sladkastým dojmom, nezaprie sa v nej intenzívny prejav drobného bobuľového ovocia, najmä čiernych ríbezlí. Chuť, napriek vyššiemu zvyškovému cukru, pôsobí sviežo. Okrem zaujímavej medovosti poteší aj tón ananásu, figy, ale aj datlí.
89,60 bodov

Velkeer, Tri ruže 2017, polosuché Velkeer
Tri ruže 2017, polosuché, akostné
NVO, Žitavský VR , obec Veľký Kýr
12,0 % alkoholu

Farba má príťažlivý ružový odtieň. V čistej vôni sa prezentujú arómy čiernej ríbezle, ale aj moruše či slivky. V chuti sa výnimočne totožne objavujú skoro všetky asociácie z vône. Zvyškový cukor dotvára príjemnú šťavnatosť.
86,80 bodov

 

POLOSLADKÉ A SLADKÉ

Château Topoľčianky, fm 2015, sladké, slamové

nalepka-sampionChâteau Topoľčianky
Frankovka modrá 2015 sladké, slamové víno
NVO, Zlatomoravský VR, obec Topoľčianky
10,0% alkoholu

Koňaková farba má elegantný tehlovočervený odtieň. Vôňa je veľmi koncentrovaná, ale hlavne absolútne čistá, čo sa pri takomto type vína dosahuje naozaj ťažko. Je v nej cítiť úplne jasne medovosť, ktorú sprevádzajú tóny sušenej figy a ďatle. V chuti dominuje kandizované ovocie a opäť figy, ďatle, ale aj hrozienkovosť a vo veľmi dlhej dochuti aj príjemný karamelový tón.
90,20 bodov

Vinárstvo Sadloň, cs 2017, sladké Vinárstvo Sadloň
Cabernet Sauvignon 2017 sladké, akostné
10,5 % alkoholu
Jemná lososová farba má bledoružový odlesk. Vo vôni sa okrem intenzívnej arómy ríbezlí a egrešu objavuje aj jasná citrusová linka v podobe limetky a pomaranču. V chuti zaujme jej veľmi príjemná šťavnatosť, ale hlavne arómy kopírujúce vôňu.
88,20 bodov