Slamové a ľadové vína

Vinotéka 6/2016

Muskat Ottonel, Žitavské vinice

nalepka-sampionŽitavské vinice
Muškát Ottonel 2013 slamové víno
NVO, Žitavský VR, obec Černík
9,0% alkoholu

Zlatožltá farba prezrádza vyzretý produkt. Aromatický profil otvára tón púpavového medu, ku ktorému sa postupne pridávajú muškátové nuansy, kvet čiernej bazy, zelené korenie, ruže, ale aj rozkvitnutý vinič a čerstvo vylisovaná hroznová šťava. V mimoriadne koncentrovanej chuti poteší príjemný prejav kyseliny podporený tónom fialky, púpavy a citrusového chvostíka, ktorý v dochuti pôsobí príjemne osviežujúco.
91,57 bodov

Rulandské biele, Golguz Golguz
Rulandské biele 2012 ľadové víno
MVO, Hlohovecký VR, obec Hlohovec
8,5 % alkoholu

Farba má príjemný slamovožltý odtieň. Vo viacvrstvovej vôni sa na začiatku objavujú tóny hrušky a marhule, ku ktorým sa vzápätí pridáva marakuja a hrozno, aby sa v závere objavil rafinovaný tón vanilky, pomletých lieskovcov a škorice. Väčšia časť aromatického prejavu sa objavuje aj v čistej chuti, v ktorej cukor a kyselina pekne kráčajú vedľa seba smerom k extrémne dlhej dochuti.
89,86 bodov
Rizling rýnsky, Chateau Topoľčianky Château Topoľčianky
Rizling rýnsky 2015
JVO, Hurbanovský VR, obec Marcelová
8,0% alkoholu

Farba má sýty zlatožltý odlesk. Po krátkom odvetraní sa vôňa otvára do aróm ružového korenia, klinčeku, ale aj liči, manga a medového plástu. V čistej chuti poteší tón lesného medu, vanilky, škorice a v závere dlhej dochuti vás pohladí závan ružového korenia.
89,16 bodov
Alibernet, Chateau Bela Château Belá
Alibernet 2012, ľadové víno
JVO, Štúrovský VR, obec Mužla
7,0% alkoholu

Odtieň granátovej farby pripomína červené ríbezle. Vo vôni dominuje kôstkové ovocie, najmä čerešňa a slivka, k nim sa pridáva čierna ríbezľa, sušené drienky a závan šípkového čaju. V chuti zaujme jej čistota a výrazný, ale príjemný prejav kyseliny podporený tónom šťavnatej čerešne a zvodnej vanilky.
89,00 bodov
Tramín červený, Chateau Topoľčianky Château Topoľčianky
Tramín červený 2015 slamové víno
NVO, Zlatomoravecký VR, obec Topoľčianky
9% alkoholu

Farba má sýty zlatistý odtieň. Diskrétna vôňa sa postupne otvára do aróm lupeňov ruže, drvenej rasce, koriandra či oskoruše. V chuti sa vzácne objavuje tón ružového oleja, ale aj jablkového koláča s vanilkou a v dlhom závere aj medový plást a závan orieškov.
88,30 bodov
Cabernet Sauvignon, Chateau Modra Chateau Modra
Cabernet Sauvignon 2015 slamové víno
NVO, Nitriansky VR, obec Pohranice
8% alkoholu

Sýta rubínová farba má čerešňovo-tehlový odlesk. Vo vôni sa objavuje príjemný tón griotky, vlašských orechov, ku ktorým sa pridáva aj karamel, káva, vanilka, aj slivkový lekvár a štipka škorice. V chuti dominuje tón mliečnej čokolády s hrozienkami, ale dá sa postrehnúť aj biele korenie a čerešňa. Vyššia kyselina neprekáža, práve naopak, pôsobí sympaticky šťavnato. V závere vás pohladia príjemné taníny.
88,57 bodov