slovenské červené suché

 

01-scs-vw

nalepka-sampionVins Winery
Cuore 2011
výber z hrozna
MVO, 13,5% alkoholu
Farba má krásny sýtorubínový odtieň. Po krátkom odvetraní sa čistá vôňa otvára v tónoch lesného ovocia, čokolády, čierneho korenia, ku ktorým sa postupne pridajú černice a pražená káva. Chuť vo veľkej miere kopíruje aromatický profil a zaujme svojou mohutnosťou, hebkosťou a zamatovosťou. Dominanciu preberá horká čokoláda a káva. Dlhá dochuť sa nesie v príjemných tónoch sladkého tanínu.
89,75 bodov

02-scs-vinkor Vinkor - Ing. Ján Vršek
Terling 2011
akostné
JVO, 13,5% alkoholu
Farba má sýty rubínový odtieň. Vo veľmi intenzívnej vôni sa do popredia predierajú tóny kandizovaného ovocia, prezretých sliviek, čerešní, lesného bobuľového ovocia, ku ktorým sa v závere pridá horká čokoláda a príjemný závan praženej kávy. Chuť je už krásne zladená. Celkovú eleganciu dotvára tón slivkového lekváru, prezretého bobuľového ovocia, fíg a kandizovaného ovocia. Poteší aj vyššia viskozita, dlhá dochuť po višňovom kompóte a elegantný tanínový záver.
88,50 bodov
03-scs-matysak Víno Matyšák
Cabernet Franc 2011
výber z hrozna
JVO, Strekovský VR, obec Rúbaň, 14,5% alkoholu
Farba má sýty rubínový odtieň. Jemné živočíšne tóny vo vôni vôbec neprekážajú a po krátkom odvetraní prechádzajú do krásnych ovocných aróm. Výrazný prejav čierneho korenia dopĺňa nevtieravý tón barikového suda. V chuti poteší stále iskrivá kyselina, ktorá drží víno v perfektnej kondícii a vytvára príjemnú šťavnatosť. Je veľmi dobre zharmonizovaná s jemným zvyškovým cukrom. K celkovej elegancii prispieva aj krásne vyzretý sladký tanín, ktorý zdobí dlhú dochuť.
88,48 bodov
04-scs-frtus Frtus Winery
Alibernet 2012
výber z hrozna
NVO, Tekovský VR, obec Čajkov, 13% alkoholu
Víno má veľmi intenzívnu tmavorubínovú farbu. Veľmi intenzívna a bohatá vôňa sa zo začiatku otvára v tónoch čierneho bobuľového ovocia, ktoré neskôr doplní aróma kôstkového ovocia, čierneho čaju, cédra a kakaových bôbov. V chuti dominuje čierne bobuľové ovocie, najmä černice a čučoriedky, ktoré dotvárajú celkovú harmóniu a zamatovosť. Dochuť odznieva v elegantných tónoch veľmi dobre zapracovaného a už zmäknutého tanínu.
87,57 bodov
05-scs-cht Château Topoľčianky
Alibernet 2012
výber z hrozna
NVO, Nitriansky VR, obec Ladice, 14% alkoholu
Farba je sýtočervená až nepriehľadná. Mnohovrstvová vôňa sa najskôr otvára v tónoch horkej čokolády, čierneho bobuľového ovocia, ku ktorým sa postupne pridávajú arómy nového korenia, list čiernej ríbezle, moruša a v úplnom závere príjemný závan bobkového listu a dotyk dreva. V zamatovej chuti zaujme najmä tón horkej čokolády a čierneho bobuľového ovocia, ktoré vďaka jemnému zvyškovému cukru umocňujú celkovú harmóniu. Vo veľmi dlhej dochuti poteší jej perzistencia a príjemný prejav sladkého tanínu.
87,50 bodov
06-scs-mojmir PD Mojmírovce
Mojmír 2012
akostné
NVO, Nitriansky VR, obec Mojmírovce, 13% alkoholu
Víno má hutnú tmavogranátovú farbu s purpurovo-bledým okrajom a značnou viskozitou na stene pohára. V prvom nose má najprv prevahu pikantný Alibernet. Po prevzdušnení sa okrem listu čiernej ríbezle a sladkej papriky pridružujú arómy prezretých černíc, srdcoviek a mletého čierneho korenia s citlivo zakomponovaným sudom. Textúra chuti je elegantná, postavená na šťavnatosti bobuľového a kôstkového ovocia. Zdravé a pevné taníny sa pretavujú do elegantnej čerešňovo-vanilkovej dochuti.
87,00 bodov