Chardonnay

Vinotéka 4/2016

Chardonnay 2015, Janoušek

nalepka-sampionRoman Janoušek
výber z hrozna, suché, 2015
MVO, Hlohovecký VR, obec Hlohovec
14,0% alkoholu

Farba má žlto-zelený odtieň. V komplexnej a hlavne viacvrstvovej vôni sa postupne vynárajú tóny sušeného ovocia, manga, marhúľ a žltého melónu, ktoré sprevádza aróma medového plástu, lieskovcov a jemný závan chlebovinky. V sviežej a krásne guľatej chuti potešia šťavnaté a príjemne pikantné kyseliny. V dlhej dochuti sa vynára tón prezretého manga, sušeného ananásu, elegantná mineralita a dotyk ružového korenia.
90,50 bodov

Chardonnay 2014, Janoušek Roman Janoušek
výber z hrozna, suché, 2014
MVO, Hlohovecký VR, obec Hlohovec
13,5% alkoholu

Farba má slamovožltý odtieň. Vo vôni dominujú tóny tropického a kandizovaného ovocia, podporené arómou lipového medu, včelieho plástu. K nim sa v závere pridá závan anízu a cibéb. V chuti dominujú šťavnaté kyseliny, ktorým zdatne sekunduje žlté dužinaté ovocie, najmä melón. V závere ešte poteší krásne dlhá perzistencia.
88,33 bodov
Chardonnay, Pavelka a syn Pavelka a syn
výber z hrozna, suché, 2015
MVO, Pezinský VR, obec Pezinok
13,5% alkoholu

Farba má zlatožltý odtieň. Vôňa sa otvára v tónoch exotického ovocia, hlavne manga a liči, ktoré veľmi pekne dopĺňa aróma vanilkového krému a včelieho plástu. V harmonickej a expresívnej chuti zaujme korenisto-minerálna zložka podporená výraznou citrusovou dochuťou.
87,66 bodov
Chardonnay, Pivnica Georgina Pivnica Georgina
akostné, suché, 2013
JVO, Strekovský VR, obec Strekov
14,0% alkoholu

Farba má slamovožltý odtieň. Vôňa sa otvára v tónoch medového plástu, vanilkového pudingu a sušeného ovocia, najmä manga, ku ktorému sa pridáva príjemný citrusový chvostík. V guľatej chuti zaujmú aj štebotavé kyseliny a pekná vnútorná minerálna textúra. Zaujme aj veľmi dobrá práca so sudom.
87,33 bodov
Chardonnay, Golguz Golguz
výber z hrozna, suché 2015
MVO, Hlohovecký VR, obec Hlohovec
14% alkoholu

Farba má príjemný zelenkastý odtieň. V elegantnej a sviežej vôni zaujme, okrem ovocnej zložky, aj náznak minerálnej štruktúry, ktorá sa objavuje aj v chuti. Jej šťavnatosť a ovocnosť zabezpečuje najmä žlté dužinaté ovocie. V dochuti poteší harmonizujúci zvyškový cukor.
87,16 bodov
Chardonnay, Chateau Topolčianky Château Topoľčianky
neskorý zber, suché, 2015
NVO, Nitriansky VR, obec Veľké Zálužie
13,5% alkoholu

Vôňa sa otvára do smotanovo-krémových tónov, ktoré postupne dopĺňa aróma žltého dužinatého ovocia, najmä manga, broskyne a v závere sa objaví závan lieskovcov. V harmonickej chuti potešia dobre zapracované kyseliny a dlhá perzistencia s limetkovým záverom.
86,00 bodov

 

Chardonnay so zvyškovým cukrom

Chardonnay, Pivnica Georgina 2012

nalepka-sampionPivnica Georgina
akostné, sladké, 2012
JVO, Strekovský VR, obec Strekov
10,5% alkoholu

Farba má elegantný sýty slamovožltý odtieň. Vo viacvrstvovej vôni dominujú najmä tóny hrozienok, fíg, cibéb, sušenej marhule a pomaranča. Ovocná zložka sa vo veľkej miere objavuje aj v chuti, v ktorej zaujme aj nádherná harmónia medzi cukrom a kyselinou, vďaka čomu víno napriek vyššiemu zvyškovému cukru pôsobí príjemne sviežo.
88,66 bodov

Chardonnay, Pivnica Georgina 2015 Pivnica Georgina
akostné, polosuché, 2015
JVO, Strekovský VR, obec Strekov
13,5% alkoholu

Farba má zeleno-žltý odlesk. Vo vôni dominujú tóny exotického ovocia, najmä žltého melónu, ku ktorému sa postupne pridáva mango aj ananás. V harmonickej chuti zaujme zvyškový cukor, ktorý je elegantne zladený s hrdou a pekne vyváženou kyselinou. V dochuti sa okrem tónov manga vynára aj citrusová zložka.
87,66 bodov
Chardonnay, Golguz 2015 Golguz
bobuľový výber, polosladké, 2015
MVO, Hlohovecký VR, obec Hlohovec
14,0% alkoholu

Farba má zlatistý odtieň. Vo vôni dominuje tón prezretého manga, ku ktorému sa pridáva aróma včelieho plástu, žltého melónu, kvitnúcej bazy a jemný závan žeruchy. V chuti zaujme príjemný tón sušeného a kandizovaného ovocia, najmä manga a dobre zladené kyseliny s cukrom. V dochuti sa hlási alkohol.

87,33 bodov
Chardonnay, Repa Winery Repa Winery
akostné, polosladké, 2015
MVO, Modranský VR, obec Modra
10,5% alkoholu

Farba má sivo-zelenkastý odtieň. V aromatike sa dominancie zhostil tón broskyne, po ktorom nasleduje príjemná vôňa kivi, citrónovej trávy a čiernej ríbezle. K nim sa v závere pridá tón bazového kvetu. Šťavnatá a veľmi ľúbivá chuť pôsobí hladko aj vďaka pekne zharmonizovanej kyseline s cukrom. Víno je preto veľmi príjemne pitné.

86,00 bodov
Chardonnay, Rariga Winery Rariga Winery
akostné, sladké, 2015
JVO, Strekovský VR, obec Belá
14% alkoholu

Farba má svetložltý odtieň. V príjemnej vôni dominujú tóny citrusov, ku ktorým sa pripojil aj elegantný medový tón, podporovaný arómou kôry grapefruitu a mandarinky. V harmonickej chuti zaujme nástup kyseliny, ktorú vzápätí doplní dlhá perzistencia ovocných tónov.
85,50 bodov
Chardonnay, Velkeer Velkeer
neskorý zber, polosuché, 2014
JVO
12,0% alkoholu

Farba má zlatistožltý odlesk. Vôňa sa otvára v zaujímavom tóne repkového medu, ku ktorému sa pridá aróma citrusového ovocia, najmä liči a v závere sa objaví jemný závan rasce. Vo výrazne korenistej chuti sa objavuje príjemný medový tón. Cukor s kyselinou sa stretnú až v dochuti, kde vytvárajú príjemný šťavnatý dojazd.
83,83 bodov