Mahid

Devín a Pálava

Vinotéka 4/2017

Devín 2015, Sommelier select

nalepka-sampionSommelier Select
Devín 2015, akostné polosladké
JVO
12,5% alkoholu

Farba má sýty zlatistý odtieň. Z komplexnej vôni sa pomaly vynárajú ovocné arómy v podobe limetky a sušenej hrušky, ale aj lupene ruže a medový plást. Dobre vybalancovaná čistá chuť má mohutný nástup a prezentuje sa v elegantnom, medovo-ovocnom šate. V podobnom duchu odznieva aj rafinovaná dochuť.
88,66 bodov

Devín 2015, Rariga Winery Rariga Winery
Devín 2015, slamové sladké
MVO, Šintavský VR, obec Vinohrady nad Váhom
11,0 % alkoholu

Farba má medovo-zlatistý odtieň. V stredne intenzívnej a čistej vôni sa do popredia dostávajú najmä tóny sušeného, ale aj kandizovaného ovocia, medu či hroznového koncentrátu. Chuť je plná a výrazná. Okrem perfektne zapracovanej kyseliny, ktorá ukážkovo harmonizuje zvyškový cukor, zaujme aj obrovská perspektíva vyzrievania vo fľaši.
88,33 bodov
Devín 2016, Vinhor Vinhor
Devín 2016, bobuľový výber sladké
MVO, Doľanský VR, obec Doľany
8,0% alkoholu

Medovo-žltá farba má hnedastý odlesk. Vôňa pôsobí už vyzretým dojmom a prezentuje sa v tónoch prezretej marhule, medového plástu, sušeného ovocia, hrozienok či vlašského orecha, ale poteší aj jej ovocná zložka v podobe arómy jablka a hrušky. Napriek vysokému zvyškovému cukru pôsobí chuť vďaka šťavnatým kyselinám príjemne harmonicky a nesie sa v ovocno-medových tónoch, z ktorých najviac vytŕčajú sladké hrozienka a sušená marhuľa.
88,16 bodov
Pálava 2016, Golguz

nalepka-sampionGolguz
Pálava 2016, neskorý zber polosuché
MVO, Hlohovecký VR, obec Dvorníky
13,0% alkoholu

Farba je sýtejšia, žltá so zelenými odtieňmi. Arómy sú výrazné, v znamení lúčnych bylín a žltého ovocia, hlavne jablka a dule. Chuť je neodolateľne citrusovo šťavnatá. Nezvykle dlhá a výrazná dochuť vám na dlhé sekundy zaplní ústa ovocnosťou.


87,16 bodov

Pálava 2016, Pavelka a syn Pavelka a syn
Pálava 2016, výber z hrozna, polosuché
MVO, Pezinský VR, Obec Pezinok
12,5% alkoholu

Farba má jemný žltý odlesk. Vôňa sa otvára v ovocno-medových tónoch, z ktorých sa do popredia dostávajú najmä limetky, prezreté mango, ale aj žltý melón. Chuť pôsobí vyváženým dojmom, na čom má podiel aj vkusne zladená kyselina s cukrom, ale aj ovocné tóny v podobe mandarinky a limetky, či príjemný čajový tón v závere.
87,00 bodov
Pálava 2016, Víno Matyšák Víno Matyšák
Pálava 2016, výber z hrozna polosladké
MVO, Pezinský VR, obec Viničné
11,0 % alkoholu

Farba má svieži zeleno-žltý odtieň. Vôňa sa otvára v tónoch sušeného tropického ovocia, ale aj medového plástu a pozornosť púta aj svojou čistotou. V intenzívnej chuti, ktorá vo veľkej miere kopíruje aromatický profil, poteší dobre zapracovaná kyselina, ktorá elegantne dopĺňa medovú sladkosť.
86,66 bodov

Ružové vína ročník 2016

Vinotéka 3/2017

Velkeer, Tri ruže 2016

nalepka-sampionVelkeer
Tri ruže 2016, polosuché
NVO
11,5% alkoholu

Farba má krásny staroružový odtieň. Vo vôni zaujme elegantný krémový tón, ale aj aróma jahôd, egrešu a maliny. Arómy z vône sú v chuti ešte intenzívnejšie. Jej expresivitu zvýrazňuje krásny jogurtovo-jahodový tón podporený dotykom rebarbory. Kyseliny a cukor sú ukážkovo zladené. V závere poteší veľmi dlhá dochuť.
90,16 bodov

Chateau Rúbaň, Cabernet Sauvignon 2016 Château Rúbaň
Cabernet Sauvignon 2016, polosuché
JVO, Strekovský VR, obec Strekov
11,5 % alkoholu

Farba má sýtejší jahodovo-malinový odtieň. Vo viacvrstvovej vôni sa do popredia dostávajú tóny čerešňovej kôstky, višne, melónu, granátového jablka, jahodového kompótu a smotany. Vďaka ukážkovo zakomponovanému cukru idú plnosť a šťavnatosť ruka v ruke. Príjemná minerálna linka sa tiahne aj chuťou.
88,83 bodov
Peter Rajníc, Cabernet Sauvignon 2016 Peter Rajníc
Cabernet Sauvignon 2016, suché
JVO, Strekovský VR, obec Svodín
11,5% alkoholu

Farba má jemný lososový dotieň. Vôňa pôsobí sviežim a čistým dojmom. Otvára sa v tónoch ríbezle, melónu a ku koncu sa k nim pridáva aróma grapefruitu. Chuť pôsobí plným a šťavnatým dojmom a prítomný cukor veľmi pekne balancuje svieže kyseliny. Zaujme tiež lahodný smotanovo-jahodový tón.
88,16 bodov
Agrovinol, Cabernet Sauvignon 2016 Agrovinol
Cabernet Sauvignon 2016, polosuché
NVO, Nitriansky VR, obec Vinodol
12,0% alkoholu

Malinová farba má lososový okraj. Vôňa sa zo začiatku prezentuje v tónoch červenej ríbezle a jogurtu a neskôr prechádza do aróm maliny, fialky a možno v nej postrehnúť aj žihľavový závan. V chuti z väčšej časti možno nájsť arómy vyskytujúce sa vo vôni. Cukor a kyseliny sú v krásnej harmónii. Okrem dotyku minerality zaujme aj príjemne pikantná a dlhá perzistencia.
88,16 bodov
Dubovský-Grančič, Cabernet Sauvignon 2016 Dubovský&Grančič
Cabernet Sauvignon 2016, polosuché
JVO, Strekovský VR, obec Svodín
11,0% alkoholu

Farba má príjemný staroružový odtieň. Vôňa sa zo začiatku otvára v žihľavových tónoch, ktoré neskôr prechádzajú do aróm cassisu, bielej ríbezle, rebarbory, ale aj jahodového jogurtu. Chuť pôsobí pevným dojmom a veľká časť aromatického profilu sa objavuje aj v chuti. Okrem technologicky ukážkovo zvládnutej práci zaujme aj rafinovaný ríbezlový dojazd.
86,50 bodov
Víno Matyšák, Frankovka modrá 2016 Víno Matyšák
Frankovka modrá 2016, suché
MVO, Hlovovecký VR, obec Hlohovec
12,0 % alkoholu

Farba má odtieň malinového sirupu. V exotickje vôni hrá prím melónová aromatika, ktorú dopĺňa tón čiernej ríbezle a príjemne zaguľacujúci jagurtový závan. V sviežej chuti zaujme príjemný tón jahodového koláča. V dochuti badať jemný grapefruitový chvostík.
86,50 bodov

Alibernet

Vinotéka 1/2017

Alibernet, Chateau Belá

nalepka-sampionChâteau Belá
výber z hrozna, 2011
JVO, Štúrovský VR, obec Mužla
14,0% alkoholu

Farba má sýty atramentový odtieň s fialovým odleskom. V komplexnej a viacvrstvovej vôni sa striedajú tóny tabaku s výrazným prejavom čiernych ríbezlí. Vysoký stupeň elegancie dotvára vôňa cédrového dreva. Skoro celý aromatický profil sa objavuje aj v ústach, kde pôsobí veľmi hladko a harmonicky. Úžasné mohutné taníny s jemnou textúrou kľudne môžeme pomenovať ako hodvábne. Príjemná minerálna textúra dáva tomuto vínu punc jedinečnosti.
92,40 bodov

Alibernet, HR Winery HR Winery
výber z hrozna, 2013
JVO, Strekovský VR, obec Gbelce
13,5 % alkoholu

Typická rubínová farba prechádza do rubínového okraja. V komplexnej vôni zaujme najskôr jej teplý prejav, ktorý sa postupne rozmieňa na drobné v podobe bobuľového ovocia, slivkového lekváru, ale najmä typickej arómy vyzretého hrozna z tejto odrody. V guľatej a harmonickej chuti sa tiež objavuje príjemný teplý vnem podporený pevnou minerálnou textúrou a úžasnými tanínmi, ktoré vkusne dotvárajú celkový elegantný dojem. Pri takýchto vínach treba vyzdvihnúť aj prácu vinohradníka, ktorý dokázal dopestovať takúto vzácnu surovinu.
91,80 bodov
Alibernet, Golguz Golguz
výber z hrozna, 2015
MVO, VO, Hlohovecký VR, obec Dvorníky
13,0% alkoholu

Farba má sýty atramentový odtieň. V bohatej a veľmi komplexnej vôni zaujme výrazná aróma cassisu a sladkosť v podobe vanilkového závanu. Dominancia cassisu sa premieta aj do chuti, v ktorej okrem neho potešia jemné taníny so zamatovým charakterom a akurátne šťavnatá kyselina.
90,80 bodov
Alibernet, Chateau Belá Château Belá
výber z hrozna, 2009
JVO, Štúrovský VR, obec Mužla
13,8% alkoholu

Farba má intenzívny atramentový odtieň. Vôňa už od začiatku pôsobí mnohovrstvovým dojmom, v ktorom sa do popredia dostávajú najmä arómy čiernej ríbezle, kávy a čokolády, ktoré sú v príjemnom alkoholovom obale. Vo vyzretej chuti zaujme robustná tanínová štruktúra a šťavnatý prejav kyselín. V dochuti sa objavuje jemný herbálny chvostík.
88,60 bodov
Alibernet, Víno Nichta Víno Nichta
výber z hrozna, 2015
NVO, Tekovský VR, obec Čajkov
12,5% alkoholu

Farba má sýtočervený odtieň. Vôňa pôsobí hlbokým a teplým dojmom, v ktorom sa do popredia dostávajú najmä tóny čiernych ríbezlí a čierneho korenia. V chuti dominuje aróma mletej papriky a makovice podporená ešte mladými tanínmi, ktoré však vo víne vytvárajú užasnú štruktúru.
88,40 bodov
Alibernet, Dubovský & Grančič Dubovský&Grančič
výber z hrozna, 2011
MVO, Pezinský VR, obec Svätý Jur
13% alkoholu

Farba má typický intenzívny červený odtieň. V už vyzretej vôni poteší aróma čokolády, príjemný empyreumatický prejav a elegantné alkoholové pohladenie. V plnej a komplexnej chuti potešia okrem šťavnatej kyseliny aj taníny, ktoré majú veľmi dobrú kompozíciu a vďaka vyzretosti aj vysoký stupeň elegancie.
88,00 bodov

Biele suché vína v retaile

Vinotéka 2/2017

Vinárstvo Trnovec, Chardonnay 2015

nalepka-sampionVinárstvo Trnovec
Chardonnay 2015, výber z hrozna
NVO, Šintavský VR, obec Alekšince
14,0% alkoholu

Farba má iskrivý zeleno-žltý odtieň. Vo viacvrstvovej vôni sa postupne o slovo hlási aróma žltého melóna, broskyne, medu, ale aj lúčnych kvetov, vanilky a hrozna. Dobre zapracovaný zvyškový cukor vytvára v chuti príjemnú plnosť, ktorú obohacujú aj tóny zeleného jablka, hrušky a sušeného ananásu.
89,60 bodov

Chateau Topoľčianky, Sauvignon 2016 Château Topoľčianky
Sauvignon 2016, neskorý zber
NVO, Šintavský VR, obec Veľké Zálužie
12,5 % alkoholu

Farba sa prezentuje v peknom reduktívnom svetlozelenkavom odtieni. Vo vôni dominujú tóny ríbezľového listu, žihľavy, ale aj vinohradníckej broskyne. V chuti poteší živá kyselina, ktorá v nej vytvára príjemnú šťavnatosť. Stredne dlhú dochuť sprevádza tón listu čiernej ríbezle.
88,80 bodov
Golguz, Chardonnay 2015 Golguz
Chardonnay 2015, výber z hrozna
MVO, Hlohovecký VR, obec Dvorníky
14,0% alkoholu

Farba má sýtožltý iskrivý odtieň. Vôňa sa prezentuje v tónoch vanilky, karamelu, ale aj hrušky a sušenej figy. V plnej a šťavnatej chuti zaujme jej čistota, jemný grapefruitový náznak, ale aj vyšší alkohol, ktorý vytvára príjemný sladkastý dojem.
88,60 bodov
Chateau Modra, Sauvignon 2016 Château Modra
Sauvignon 2016, akostné
JVO
12,0% alkoholu

Farba má svetlejší žlto-zelený odtieň. Vôňa pôsobí sladkastým dojmom. Otvára sa v tónoch žihľavy, čerstvo pokosenej trávy, ale možno v nej postrehnúť aj arómu kôry červeného grapefruitu či dule. V guľatej, harmonickej a šťavnatej chuti poteší rovnováha medzi cukrom a kyselinou, ale aj tón zeleného jablka a kiwi.
86,80 bodov
Villa Vino Rača, Chardonnay 2015 Villa Vino Rača
Chardonnay 2015, neskorý zber
MVO, Bratislavský VR, obec Bratislava-Rača
13,0% alkoholu

Farba má sýty slamovožltý odtieň. Okrem príjemných tónov žltého melónu a broskyne sa vo vôni objavuje aj zaujímavý herbálny tón a závan medu. V ovocnej, plnej a guľatej chuti o sebe dávajú vedieť nielen šťavnaté kyseliny, ale aj príjemná korenistosť.
86,40 bodov
Golguz, Tramín červený 2015 Golguz
Tramín červený 2015, neskorý zber
MVO, Hlohovský VR, obec Horné Trhovište
13,5 % alkoholu

Farba má zlatistoslamový odtieň. V sladkastej vôni sa postupne vynárajú tóny muškátu, ruže, ale aj príjemná korenistosť. Čistá a harmonická chuť sa prezentuje v tónoch muškátového orieška, červeného pomaranča, aj sušeného ananásu.
86,40 bodov

Slamové a ľadové vína

Vinotéka 6/2016

Muskat Ottonel, Žitavské vinice

nalepka-sampionŽitavské vinice
Muškát Ottonel 2013 slamové víno
NVO, Žitavský VR, obec Černík
9,0% alkoholu

Zlatožltá farba prezrádza vyzretý produkt. Aromatický profil otvára tón púpavového medu, ku ktorému sa postupne pridávajú muškátové nuansy, kvet čiernej bazy, zelené korenie, ruže, ale aj rozkvitnutý vinič a čerstvo vylisovaná hroznová šťava. V mimoriadne koncentrovanej chuti poteší príjemný prejav kyseliny podporený tónom fialky, púpavy a citrusového chvostíka, ktorý v dochuti pôsobí príjemne osviežujúco.
91,57 bodov

Rulandské biele, Golguz Golguz
Rulandské biele 2012 ľadové víno
MVO, Hlohovecký VR, obec Hlohovec
8,5 % alkoholu

Farba má príjemný slamovožltý odtieň. Vo viacvrstvovej vôni sa na začiatku objavujú tóny hrušky a marhule, ku ktorým sa vzápätí pridáva marakuja a hrozno, aby sa v závere objavil rafinovaný tón vanilky, pomletých lieskovcov a škorice. Väčšia časť aromatického prejavu sa objavuje aj v čistej chuti, v ktorej cukor a kyselina pekne kráčajú vedľa seba smerom k extrémne dlhej dochuti.
89,86 bodov
Rizling rýnsky, Chateau Topoľčianky Château Topoľčianky
Rizling rýnsky 2015
JVO, Hurbanovský VR, obec Marcelová
8,0% alkoholu

Farba má sýty zlatožltý odlesk. Po krátkom odvetraní sa vôňa otvára do aróm ružového korenia, klinčeku, ale aj liči, manga a medového plástu. V čistej chuti poteší tón lesného medu, vanilky, škorice a v závere dlhej dochuti vás pohladí závan ružového korenia.
89,16 bodov
Alibernet, Chateau Bela Château Belá
Alibernet 2012, ľadové víno
JVO, Štúrovský VR, obec Mužla
7,0% alkoholu

Odtieň granátovej farby pripomína červené ríbezle. Vo vôni dominuje kôstkové ovocie, najmä čerešňa a slivka, k nim sa pridáva čierna ríbezľa, sušené drienky a závan šípkového čaju. V chuti zaujme jej čistota a výrazný, ale príjemný prejav kyseliny podporený tónom šťavnatej čerešne a zvodnej vanilky.
89,00 bodov
Tramín červený, Chateau Topoľčianky Château Topoľčianky
Tramín červený 2015 slamové víno
NVO, Zlatomoravecký VR, obec Topoľčianky
9% alkoholu

Farba má sýty zlatistý odtieň. Diskrétna vôňa sa postupne otvára do aróm lupeňov ruže, drvenej rasce, koriandra či oskoruše. V chuti sa vzácne objavuje tón ružového oleja, ale aj jablkového koláča s vanilkou a v dlhom závere aj medový plást a závan orieškov.
88,30 bodov
Cabernet Sauvignon, Chateau Modra Chateau Modra
Cabernet Sauvignon 2015 slamové víno
NVO, Nitriansky VR, obec Pohranice
8% alkoholu

Sýta rubínová farba má čerešňovo-tehlový odlesk. Vo vôni sa objavuje príjemný tón griotky, vlašských orechov, ku ktorým sa pridáva aj karamel, káva, vanilka, aj slivkový lekvár a štipka škorice. V chuti dominuje tón mliečnej čokolády s hrozienkami, ale dá sa postrehnúť aj biele korenie a čerešňa. Vyššia kyselina neprekáža, práve naopak, pôsobí sympaticky šťavnato. V závere vás pohladia príjemné taníny.
88,57 bodov