Ružové vína ročník 2016

Vinotéka 3/2017

Velkeer, Tri ruže 2016

nalepka-sampionVelkeer
Tri ruže 2016, polosuché
NVO
11,5% alkoholu

Farba má krásny staroružový odtieň. Vo vôni zaujme elegantný krémový tón, ale aj aróma jahôd, egrešu a maliny. Arómy z vône sú v chuti ešte intenzívnejšie. Jej expresivitu zvýrazňuje krásny jogurtovo-jahodový tón podporený dotykom rebarbory. Kyseliny a cukor sú ukážkovo zladené. V závere poteší veľmi dlhá dochuť.
90,16 bodov

Chateau Rúbaň, Cabernet Sauvignon 2016 Château Rúbaň
Cabernet Sauvignon 2016, polosuché
JVO, Strekovský VR, obec Strekov
11,5 % alkoholu

Farba má sýtejší jahodovo-malinový odtieň. Vo viacvrstvovej vôni sa do popredia dostávajú tóny čerešňovej kôstky, višne, melónu, granátového jablka, jahodového kompótu a smotany. Vďaka ukážkovo zakomponovanému cukru idú plnosť a šťavnatosť ruka v ruke. Príjemná minerálna linka sa tiahne aj chuťou.
88,83 bodov
Peter Rajníc, Cabernet Sauvignon 2016 Peter Rajníc
Cabernet Sauvignon 2016, suché
JVO, Strekovský VR, obec Svodín
11,5% alkoholu

Farba má jemný lososový dotieň. Vôňa pôsobí sviežim a čistým dojmom. Otvára sa v tónoch ríbezle, melónu a ku koncu sa k nim pridáva aróma grapefruitu. Chuť pôsobí plným a šťavnatým dojmom a prítomný cukor veľmi pekne balancuje svieže kyseliny. Zaujme tiež lahodný smotanovo-jahodový tón.
88,16 bodov
Agrovinol, Cabernet Sauvignon 2016 Agrovinol
Cabernet Sauvignon 2016, polosuché
NVO, Nitriansky VR, obec Vinodol
12,0% alkoholu

Malinová farba má lososový okraj. Vôňa sa zo začiatku prezentuje v tónoch červenej ríbezle a jogurtu a neskôr prechádza do aróm maliny, fialky a možno v nej postrehnúť aj žihľavový závan. V chuti z väčšej časti možno nájsť arómy vyskytujúce sa vo vôni. Cukor a kyseliny sú v krásnej harmónii. Okrem dotyku minerality zaujme aj príjemne pikantná a dlhá perzistencia.
88,16 bodov
Dubovský-Grančič, Cabernet Sauvignon 2016 Dubovský&Grančič
Cabernet Sauvignon 2016, polosuché
JVO, Strekovský VR, obec Svodín
11,0% alkoholu

Farba má príjemný staroružový odtieň. Vôňa sa zo začiatku otvára v žihľavových tónoch, ktoré neskôr prechádzajú do aróm cassisu, bielej ríbezle, rebarbory, ale aj jahodového jogurtu. Chuť pôsobí pevným dojmom a veľká časť aromatického profilu sa objavuje aj v chuti. Okrem technologicky ukážkovo zvládnutej práci zaujme aj rafinovaný ríbezlový dojazd.
86,50 bodov
Víno Matyšák, Frankovka modrá 2016 Víno Matyšák
Frankovka modrá 2016, suché
MVO, Hlovovecký VR, obec Hlohovec
12,0 % alkoholu

Farba má odtieň malinového sirupu. V exotickje vôni hrá prím melónová aromatika, ktorú dopĺňa tón čiernej ríbezle a príjemne zaguľacujúci jagurtový závan. V sviežej chuti zaujme príjemný tón jahodového koláča. V dochuti badať jemný grapefruitový chvostík.
86,50 bodov

Biele suché vína v retaile

Vinotéka 2/2017

Vinárstvo Trnovec, Chardonnay 2015

nalepka-sampionVinárstvo Trnovec
Chardonnay 2015, výber z hrozna
NVO, Šintavský VR, obec Alekšince
14,0% alkoholu

Farba má iskrivý zeleno-žltý odtieň. Vo viacvrstvovej vôni sa postupne o slovo hlási aróma žltého melóna, broskyne, medu, ale aj lúčnych kvetov, vanilky a hrozna. Dobre zapracovaný zvyškový cukor vytvára v chuti príjemnú plnosť, ktorú obohacujú aj tóny zeleného jablka, hrušky a sušeného ananásu.
89,60 bodov

Chateau Topoľčianky, Sauvignon 2016 Château Topoľčianky
Sauvignon 2016, neskorý zber
NVO, Šintavský VR, obec Veľké Zálužie
12,5 % alkoholu

Farba sa prezentuje v peknom reduktívnom svetlozelenkavom odtieni. Vo vôni dominujú tóny ríbezľového listu, žihľavy, ale aj vinohradníckej broskyne. V chuti poteší živá kyselina, ktorá v nej vytvára príjemnú šťavnatosť. Stredne dlhú dochuť sprevádza tón listu čiernej ríbezle.
88,80 bodov
Golguz, Chardonnay 2015 Golguz
Chardonnay 2015, výber z hrozna
MVO, Hlohovecký VR, obec Dvorníky
14,0% alkoholu

Farba má sýtožltý iskrivý odtieň. Vôňa sa prezentuje v tónoch vanilky, karamelu, ale aj hrušky a sušenej figy. V plnej a šťavnatej chuti zaujme jej čistota, jemný grapefruitový náznak, ale aj vyšší alkohol, ktorý vytvára príjemný sladkastý dojem.
88,60 bodov
Chateau Modra, Sauvignon 2016 Château Modra
Sauvignon 2016, akostné
JVO
12,0% alkoholu

Farba má svetlejší žlto-zelený odtieň. Vôňa pôsobí sladkastým dojmom. Otvára sa v tónoch žihľavy, čerstvo pokosenej trávy, ale možno v nej postrehnúť aj arómu kôry červeného grapefruitu či dule. V guľatej, harmonickej a šťavnatej chuti poteší rovnováha medzi cukrom a kyselinou, ale aj tón zeleného jablka a kiwi.
86,80 bodov
Villa Vino Rača, Chardonnay 2015 Villa Vino Rača
Chardonnay 2015, neskorý zber
MVO, Bratislavský VR, obec Bratislava-Rača
13,0% alkoholu

Farba má sýty slamovožltý odtieň. Okrem príjemných tónov žltého melónu a broskyne sa vo vôni objavuje aj zaujímavý herbálny tón a závan medu. V ovocnej, plnej a guľatej chuti o sebe dávajú vedieť nielen šťavnaté kyseliny, ale aj príjemná korenistosť.
86,40 bodov
Golguz, Tramín červený 2015 Golguz
Tramín červený 2015, neskorý zber
MVO, Hlohovský VR, obec Horné Trhovište
13,5 % alkoholu

Farba má zlatistoslamový odtieň. V sladkastej vôni sa postupne vynárajú tóny muškátu, ruže, ale aj príjemná korenistosť. Čistá a harmonická chuť sa prezentuje v tónoch muškátového orieška, červeného pomaranča, aj sušeného ananásu.
86,40 bodov

Slamové a ľadové vína

Vinotéka 6/2016

Muskat Ottonel, Žitavské vinice

nalepka-sampionŽitavské vinice
Muškát Ottonel 2013 slamové víno
NVO, Žitavský VR, obec Černík
9,0% alkoholu

Zlatožltá farba prezrádza vyzretý produkt. Aromatický profil otvára tón púpavového medu, ku ktorému sa postupne pridávajú muškátové nuansy, kvet čiernej bazy, zelené korenie, ruže, ale aj rozkvitnutý vinič a čerstvo vylisovaná hroznová šťava. V mimoriadne koncentrovanej chuti poteší príjemný prejav kyseliny podporený tónom fialky, púpavy a citrusového chvostíka, ktorý v dochuti pôsobí príjemne osviežujúco.
91,57 bodov

Rulandské biele, Golguz Golguz
Rulandské biele 2012 ľadové víno
MVO, Hlohovecký VR, obec Hlohovec
8,5 % alkoholu

Farba má príjemný slamovožltý odtieň. Vo viacvrstvovej vôni sa na začiatku objavujú tóny hrušky a marhule, ku ktorým sa vzápätí pridáva marakuja a hrozno, aby sa v závere objavil rafinovaný tón vanilky, pomletých lieskovcov a škorice. Väčšia časť aromatického prejavu sa objavuje aj v čistej chuti, v ktorej cukor a kyselina pekne kráčajú vedľa seba smerom k extrémne dlhej dochuti.
89,86 bodov
Rizling rýnsky, Chateau Topoľčianky Château Topoľčianky
Rizling rýnsky 2015
JVO, Hurbanovský VR, obec Marcelová
8,0% alkoholu

Farba má sýty zlatožltý odlesk. Po krátkom odvetraní sa vôňa otvára do aróm ružového korenia, klinčeku, ale aj liči, manga a medového plástu. V čistej chuti poteší tón lesného medu, vanilky, škorice a v závere dlhej dochuti vás pohladí závan ružového korenia.
89,16 bodov
Alibernet, Chateau Bela Château Belá
Alibernet 2012, ľadové víno
JVO, Štúrovský VR, obec Mužla
7,0% alkoholu

Odtieň granátovej farby pripomína červené ríbezle. Vo vôni dominuje kôstkové ovocie, najmä čerešňa a slivka, k nim sa pridáva čierna ríbezľa, sušené drienky a závan šípkového čaju. V chuti zaujme jej čistota a výrazný, ale príjemný prejav kyseliny podporený tónom šťavnatej čerešne a zvodnej vanilky.
89,00 bodov
Tramín červený, Chateau Topoľčianky Château Topoľčianky
Tramín červený 2015 slamové víno
NVO, Zlatomoravecký VR, obec Topoľčianky
9% alkoholu

Farba má sýty zlatistý odtieň. Diskrétna vôňa sa postupne otvára do aróm lupeňov ruže, drvenej rasce, koriandra či oskoruše. V chuti sa vzácne objavuje tón ružového oleja, ale aj jablkového koláča s vanilkou a v dlhom závere aj medový plást a závan orieškov.
88,30 bodov
Cabernet Sauvignon, Chateau Modra Chateau Modra
Cabernet Sauvignon 2015 slamové víno
NVO, Nitriansky VR, obec Pohranice
8% alkoholu

Sýta rubínová farba má čerešňovo-tehlový odlesk. Vo vôni sa objavuje príjemný tón griotky, vlašských orechov, ku ktorým sa pridáva aj karamel, káva, vanilka, aj slivkový lekvár a štipka škorice. V chuti dominuje tón mliečnej čokolády s hrozienkami, ale dá sa postrehnúť aj biele korenie a čerešňa. Vyššia kyselina neprekáža, práve naopak, pôsobí sympaticky šťavnato. V závere vás pohladia príjemné taníny.
88,57 bodov

Alibernet

Vinotéka 1/2017

Alibernet, Chateau Belá

nalepka-sampionChâteau Belá
výber z hrozna, 2011
JVO, Štúrovský VR, obec Mužla
14,0% alkoholu

Farba má sýty atramentový odtieň s fialovým odleskom. V komplexnej a viacvrstvovej vôni sa striedajú tóny tabaku s výrazným prejavom čiernych ríbezlí. Vysoký stupeň elegancie dotvára vôňa cédrového dreva. Skoro celý aromatický profil sa objavuje aj v ústach, kde pôsobí veľmi hladko a harmonicky. Úžasné mohutné taníny s jemnou textúrou kľudne môžeme pomenovať ako hodvábne. Príjemná minerálna textúra dáva tomuto vínu punc jedinečnosti.
92,40 bodov

Alibernet, HR Winery HR Winery
výber z hrozna, 2013
JVO, Strekovský VR, obec Gbelce
13,5 % alkoholu

Typická rubínová farba prechádza do rubínového okraja. V komplexnej vôni zaujme najskôr jej teplý prejav, ktorý sa postupne rozmieňa na drobné v podobe bobuľového ovocia, slivkového lekváru, ale najmä typickej arómy vyzretého hrozna z tejto odrody. V guľatej a harmonickej chuti sa tiež objavuje príjemný teplý vnem podporený pevnou minerálnou textúrou a úžasnými tanínmi, ktoré vkusne dotvárajú celkový elegantný dojem. Pri takýchto vínach treba vyzdvihnúť aj prácu vinohradníka, ktorý dokázal dopestovať takúto vzácnu surovinu.
91,80 bodov
Alibernet, Golguz Golguz
výber z hrozna, 2015
MVO, VO, Hlohovecký VR, obec Dvorníky
13,0% alkoholu

Farba má sýty atramentový odtieň. V bohatej a veľmi komplexnej vôni zaujme výrazná aróma cassisu a sladkosť v podobe vanilkového závanu. Dominancia cassisu sa premieta aj do chuti, v ktorej okrem neho potešia jemné taníny so zamatovým charakterom a akurátne šťavnatá kyselina.
90,80 bodov
Alibernet, Chateau Belá Château Belá
výber z hrozna, 2009
JVO, Štúrovský VR, obec Mužla
13,8% alkoholu

Farba má intenzívny atramentový odtieň. Vôňa už od začiatku pôsobí mnohovrstvovým dojmom, v ktorom sa do popredia dostávajú najmä arómy čiernej ríbezle, kávy a čokolády, ktoré sú v príjemnom alkoholovom obale. Vo vyzretej chuti zaujme robustná tanínová štruktúra a šťavnatý prejav kyselín. V dochuti sa objavuje jemný herbálny chvostík.
88,60 bodov
Alibernet, Víno Nichta Víno Nichta
výber z hrozna, 2015
NVO, Tekovský VR, obec Čajkov
12,5% alkoholu

Farba má sýtočervený odtieň. Vôňa pôsobí hlbokým a teplým dojmom, v ktorom sa do popredia dostávajú najmä tóny čiernych ríbezlí a čierneho korenia. V chuti dominuje aróma mletej papriky a makovice podporená ešte mladými tanínmi, ktoré však vo víne vytvárajú užasnú štruktúru.
88,40 bodov
Alibernet, Dubovský & Grančič Dubovský&Grančič
výber z hrozna, 2011
MVO, Pezinský VR, obec Svätý Jur
13% alkoholu

Farba má typický intenzívny červený odtieň. V už vyzretej vôni poteší aróma čokolády, príjemný empyreumatický prejav a elegantné alkoholové pohladenie. V plnej a komplexnej chuti potešia okrem šťavnatej kyseliny aj taníny, ktoré majú veľmi dobrú kompozíciu a vďaka vyzretosti aj vysoký stupeň elegancie.
88,00 bodov

Frankovka modrá

Vinotéka 5/2016

Frankovka modrá, Frtus Winery

nalepka-sampionFrtus Winery
suché, výber z hrozna, 2013
NVO, Pukanecký VR , obec Drženice
14,0% alkoholu

Tmavorubínová farba má hnedastý odtieň. Vo vôni sa objavujú tóny malinového sirupu, kvalitného kubánskeho rumu, vanilky, ale aj višní a čerešní, ku ktorým sa v závere pridáva závan tabaku. V pekne vyzretej chuti treba oceniť elegantne zapracované barikové tóny a stále šťavnaté kyseliny, ktoré vytvárajú rafinovanú sviežosť.
89,20 bodov

Frankovka modrá, Villa Vino Rača Villa Vino Rača
suché, neskorý zber, 2015
MVO, Bratislavský VR, obec Rača
13,0% alkoholu

Farba má tmavofialový odtieň. Aromatický profil sa zo začiatku prezentuje neobvykle v tónoch čiernej ríbezle a maliny. Neskôr sa pridajú ostružiny a príjemný herbálny závan. V harmonickej a šťavnatej chuti zaujme pekná harmónia medzi kyselinou a cukrom, ktorú povznáša elegantný morušový tón a dlhá ovocná dochuť.
88,80 bodov
Frankovka modrá, Repa Winery Repa Winery
suché, výber z hrozna, 2011
NVO, Pukanecký VR, obec Drženice
13,5% alkoholu

Tmavočervená farba pripomína prezreté čerešne. V ovocnej vôni dominujú tóny čerešní, višní a moruše, ku ktorým sa pridáva tón griotky, kávy a mandle. V chuti sa do popredia derú šťavnaté kyseliny, ktoré stále pôsobia veľmi osviežujúco. Veľmi jemný a už vyzretý tanín pôsobí harmonicky a v kombinácii s čokoládovým tónom vytvára veľmi príjemnú elegantnú dochuť.
87,70 bodov
Frankovka modrá, Villa Vino Rača Villa Vino Rača
suché, akostné značkové, 2013
MVO, Bratislavský VR, obec Rača
13,0% alkoholu

Farba pripomína dozreté čerešne. Vo vôni sa objavuje zaujímavý tón slivkovo-jahodového džemu, ku ktorému sa následne pridá aróma horkej čokolády, kávy a škorice. V sladkastej chuti zaujme tón praženej kávy, elegantný prejav tanínov a jemný vanilkový závan v stredne dlhej dochuti.
87,60 bodov
Frankovka modrá, Vinkor Vinkor
suché, výber z hrozna, 2013
NVO, Šintavský VR, obec Vinohrady nad Váhom
13% alkoholu

Farba má tehlovorubínový odtieň. Vo vyváženej vôni sa objavuje tón sladkého drievka, višne, vanilky a kávy. Senzorický prejav chute sa vzácne zhoduje s vôňou a je postavený na vyššom extrakte a noblesných tanínoch.
87,40 bodov
Frankovka modrá, Kasnyik Vinárstvo Kasnyik
suché, výber z hrozna, 2015
JVO, Strekovský VR, obec Strekov
13,5% alkoholu

Rubínová farba má strednú intenzitu. Vo vôni sa prezentujú  tóny prezretého kôstkového ovocia, najmä višní a čerešní. Po chvíli sa k nim pridáva aróma sladkého drievka, griotky a slivkového lekváru. Čistú a ovocnú chuť podporuje šťavnatá kyselina. Jej príjemný prejav sa tiahne celou ovocnou dochuťou.
87,25 bodov