Múza 2017

Grand Bari - MúzaPri ostatnej návšteve nášho Tokaja sme sa nestačili čudovať. Okrem zaujímavých vín sme sa opäť utvrdili aj v tom, že sa mení do krásy. 

Novovzniknuté vinárstvo Chateau GRAND BARI sme navštívili už niekoľkokrát. Ich nové sídlo sme ale doteraz mohli obdivovať iba vo forme vizualizácie projektu. Pri našej ostatnej návšteve sme však mali možnosť prejsť si stavbou ich nového vinárskeho chrámu.

Hrubá stavba budova je už dokončená a projekt sa konečne pretavuje do reality. Keď bude všetko dokončené, stane sa ďalšou dominantou tohto zázračného vinárskeho kraja. Do okolitej krajiny, posiatej vinicami, je zakomponovaný naozaj veľmi citlivo a výhľad odtiaľto aj nám pantal zmysly ešte veľmi dlho. Už o niekoľko mesiacov sa všetci ozajstní milovníci nielen dobrého vína, ale aj utešenej architektúry, pokochajú týmto vínnym palácom na vlastné oči.

Ročník naozaj vyšiel
Okrem tohto architektonického skvostu sme našli aj niekoľko ďalších, v podobe niektorých z ich vín. S vinárom Michalom Bartákom sme mali možnosť ochutnať nádeje z ostatného ročníka. Ročník 2017 bol preňho prvý na Tokaji a zvládol ho nad očakávanie dobre. Predstavil nám zopár skutočne zaujímavých vín.

Začali sme s cuvée, v ktorom sa stretli Furmint a Muškát žltý. Akostné víno, ktoré okamžite zaujme svojou šťavnatosťou a hravosťou. Je to pekný predstaviteľ aktuálnej vinárskej moderny. Ďalšou vzorkou bol čistý Furmint z edície VULKANO, ktorý ešte stále vyzrieva v drevených sudoch, ktorých telo je z dubového a čelá z agátového dreva. Hrozno pochádza z ich najstaršej, dvadsaťšesť rokov starej vinice s najviac kamenistou pôdou, na ktorej je vysadený klon s malými bobuľami. Pobyt v sude dáva o sebe vedieť, ale expresívna minerálna linka nenecháva nikoho na pochybách, prečo je toto víno nafľašované v edícii VULKANO. Ochutnať sme mali možnosť aj Muškát žltý polosuchý z panenskej úrody, ktorý splnil všetky naše očakávania. Bol mladý, ľahký, intenzívny v aromatike, jednoducho hravý.

MÚZA 2017
Veľmi nás však zaujalo nasledujúce víno. Bola to kupáž Muškátu žltého a odrody Zéta. Muškát tvorí spomínaný predstaviteľ panenského zberu a dopĺňa ho cibébová Zéta. Nadviazal ňou na úspešnú MÚZU z predchádzajúceho ročníka, za ktorou nezaostáva, skôr naopak. Expresivita s hrdým charakterom vyzretej Zéty dáva každému okamžite najavo, že ide o neobyčajné víno. Rafinovaná grapefruitová linka sa tiahne celým senzorickým prejavom tohto vína a dopĺňa ju príjemná korenistosť. MÚZU ako zdroj inšpirácie najlepšie vystihuje chuť. Po každom ďalšom ochutnaní sa v nej objavovali nové, lahodné asociácie. Viac ako dvadsať gramov cukru vôbec neobťažuje, pretože je veľmi pekne vybalansovaný s takmer ôsmimi gramami šťavnatej kyseliny. Celkovo toto víno prekvapujúco pripomína muškátovú Lolitu. Je jednoducho ovocná, vybalancovaná, vibrujúca mladosťou a temperamentom.

Po tomto víne sme ochutnali ešte Lipovinu z panenskej úrody a spomínanú Zétu, ale naše myšlienky ostali pevne pri tomto veľmi vydarenom tokajskom cuvée, ktoré už stihlo získať striebornú medailu na Vinalies Internationales v Paríži a prebojovať sa aj do Národného salónu vín.