Víno z Modry

Víno z ModryPartia mladých vinárov a priateľov vína, ktorá sa združuje okolo Michala Petríka, sa rozhodla prinavrátiť Modre zašlú vinársku slávu zaujímavým spôsobom, ktorý pod Malými Karpatmi nemá obdobu.
Modra je mesto s rázovitým charakterom, dlhoročnou keramickou tradíciou a očarujúcou prírodou. Pokoj ako na vidieku sa tu snúbi so starobylou históriou. To všetko mu dáva osobitú atmosféru. Stáročná vinárska tradícia, ktorá k tomuto mestu neodmysliteľne patrí, zažíva renesanciu. Toto slobodné kráľovské mesto malo už od nepamäti významné postavenie v Malokarpatskom regióne. História je dlhá a rozmanitá, v jej priebehu sa v Modre obmenili kultúry, vplyvy, striedali sa obdobia hojnosti s obdobiami úpadku. Zo všetkých tých vplyvov predsa len jeden najviac sformoval dnešnú Modru. Je to pestovanie viniča a výroba nevšedného produktu z neho, vína. Tento kultúrny mok dal Modre jej neopakovateľný charakter. Žiaľ, znárodňovanie, kolektivizácia a demagógia sa v minulosti na svojráznosti tohto mesta výrazne podpísali. Jedinečnosť a história sa našťastie nedajú nadobro pochovať, a aj keď Modra obdobie svojej najväčšej slávy už zažila, stále má ešte čím zaujať a očariť.

vino-z-modry-logo

Víno z Modry
Mladá vinárska generácia z Modry sa rozhodla viac zviditeľniť toto vinársko-vinohradnícke mesto. Dali hlavy dokopy a vymysleli značku kvality Víno z Modry. Každé víno, ktoré bude označené takouto značkou, musí spĺňať určité podmienky, ktoré stanovili jej zakladajúci členovia. Zo všetkých spomeňme aspoň tie najdôležitejšie. O túto značku sa môže uchádzať iba vinárstvo, ktorého sídlo a jeho prevádzka sa nachádzajú na území mesta Modra. Nositeľom značky môže byť iba víno vyrobené z hrozna, ktoré bolo dopestované v katastrálnom území mesta Modry. Každé víno, ktoré má ambíciu byť označené značkou Víno z Modry, musí byť schválené degustačnou komisiou, ktorá je zložená za týmto účelom. V prvom ročníku anonymne hodnotili vína dve komisie. Jedna pozostávala zo samotných mladých modranských vinárov a druhá z vinárskych osobností, somelierov, vinárskych pedagógov, obchodníkov s vínom, ale aj vinárov, ktorí nie sú modranskí. Výnimkou bola iba žijúca modranská vinárska legenda, pán Vladimír Sodoma. Práve vďaka nemu sa tento počin previazal s modranskou históriou, ktorej je živým svedkom.

Ktoré áno, ktoré nie
Pri udeľovaní značky Víno z Modry sa nehodnotilo zaužívaným stobodovým spôsobom, ale každé víno, ktoré prešlo výberom, muselo získať aspoň osemdesiat. To znamená, že nesmelo mať žiadnu chybu. Jedno z hodnotených kritérií bola aj odrodová typickosť, ktorej sa prikladala významná miera dôležitosti.

Zaujímavosťou pri zatrieďovaní bolo aj to, že vždy sa naliala naraz celá hodnotená skupina vín z jednej odrody, aby ich bolo možné medzi sebou porovnávať.

Neudeľovali sa žiadne medaily, pretože v tomto prípade išlo hlavne o to, aby víno pôsobilo dôveryhodne, úprimne, jednoducho, aby malo dušu a bolo schopné reprezentovať modranský terroir. Z každého vína, ktoré sa uchádza o túto značku kvality, musí byť vyrobených aspoň šesťsto litrov.

Všetci členovia, zakladajúci značku Víno z Modry, si dobre uvedomujú, že je to pilotný ročník a niektoré drobnosti budú musieť ešte napraviť, ale počas nasledujúcich rokov sa budú snažiť vyprofilovať aj odrody, ktoré najvernejšie dokážu charakterizovať modranský chotár, a to nielen z historicky overených, ale aj novovyšľachtených.