Za vínom do Šenkvíc 2018

Za vínom do ŠenkvícŠenkvice sú počtom obyvateľov najväčšou vinohradníckou obcou pod Malými Karpatmi. Dakedy tu pôsobila Výskumná stanica vinohradnícka a vinárska. Tu uzrela svetlo sveta Milia a pracovalo sa tu aj s ostatnými odrodami, vyšľachtenými na Slovensku a v Čechách. 

Dedičstvom tejto, bohužiaľ už neexistujúcej stanice je, že sa tu produkuje napríklad polosladký Aurélius, či ružová Nitria. Ešte dôležitejšie je, že tu vinohradníctvo a vinárstvo nežije iba z dávnej slávy, ale stále naberá na sile. Dokladuje to nielen vyše tristo hektárov obrábaných viníc, ale aj rastúci počet vinárstiev. Veľký podiel na tom, že o Šenkviciach je počuť, má aj miestny vinársky spolok. Jedným z jeho počinov je organizovanie podujatia Za vínom do Šenkvíc.

Organizátori zaviedli zaujímavú tradíciu. Každý ročník má svojho patróna z radov miestnych vinárskych osobností. Tentokrát ním bol Vincent Lacko, iniciátor vzniku a zakladajúci člen Vinohradníckeho spolku Šenkvice. Dlhé roky bol agronómom miestneho družstva, kde mal na starosti aj 42 ha vinohradov. Na tohtoročnom, 8. pokračovaní ponúkalo svoje vína 32 producentov na 21 stanovištiach. Zvedavých na nich bolo 800 účastníkov.

Prvýkrát sa vypredali všetkých pripravené lístky, čím sa naplnil strop počtu návštevníkov, ktorý si organizátori určili. Volili sa aj TOP vína podujatia. Najviac hlasov dali ľudia Trom pinotom 2017 z vinárstva Kozara. Podľa najlepšej desiatky sa páčili nezvyčajnejšie vína. Umiestnili sa v nej napríklad aj Otelo a Izabella. Akcia sa vydarila nielen vďaka peknému počasiu, ale aj snahe organizátorov o spestrenie a skvalitnenie programu.

V ďalších pokračovaniach by chceli priniesť viac hudobných vystúpení a atrakcií, aby sa tu zabavil každý člen rodiny.