Mahid

Sekt Blanc de noir z Pivnice Radošina

radosina-sektNa trh sa dostáva špeciálna limitovaná edícia v počte 600 fliaš sektu Blanc de noir Radosina-Blanc de Noirextra brut z ročníka 2015.

Hlavný technológ tohto vinárstva Peter Lukačovič v prebieha­júcom predvianočnom čase pripravil pre zákazníkov skutočnú lahôdku. Je to v poradí už tretí ročníkový sekt Blanc de noir, ktorý bol vyrobený tradičnou metódou sekundárnej fermentácie vo fľaši. Ako už názov prezrádza, použili modrú odrodu, v tomto prípade Pinot Noir.

Krásne zdravá surovina z perfektného ročníka 2015 bola zberaná ručne. Hrozno aj so strapinou sa vložili do lisu a vytečený samotok, bez použitia lisu, tvoril základ tohto vína. Surovina bola taká vynikajúca, že hneď na začiatku sa rozhodol časť vína nechať vyzrievať vo fľašiach na jemných kaloch nie deväť, ale až osemnásť mesiacov. Hrozno na výrobu tohto vína pochádzalo z ich vlastných vinohradov, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti vinárstva. Pinot Noir tu majú vysadený na troch hektároch. Pestoval sa tu dokonca aj v období socializmu, keď sa pri modrých odrodách cenila najmä vysoká úroda a dobrá farebnosť.

Pinot Noir tieto dve vlastnosti určite nemá, dokázal sa tu však udržať hlavne kvôli vynikajúcej kvalite, ktorú na tejto parcele potvrdzuje už veľmi dlho. Pestovanie pinotových odrôd má v Radošine veľmi dlhú tradíciu a na tejto polohe sa vinič nachádza nepretržite už viac ako šesťsto rokov. V Pivnici Radošina preto robia z Pinotu Noir nielen sekt či tiché červené odrodové víno, ale tvorí aj dominantný podiel v červenej verzii ich slávneho Radošinského Klevneru, pod názvom Červený Klevner.