Mahid

Jarné putovanie po vinohradoch Hlohovecko–Šintavskej oblasti

Jarné putovanieNaše vína by mali vyslať signál, aby sme viac zveľaďovali slovenské vinohrady a priťahovali cudzincov a domácich na vínnu turistiku na Slovensko.

A to je práve výzva, ktorá viedla Hlohovecký cech vinárov k zorganizovaniu v poradí už 4. ročníka akcie Jarné putovanie po vinohradoch Hlohovecko–Šintavskej oblasti, ktorá má bohatú históriu. Podujatie sa konalo v sobotu 10.júna 2017 so štartom na Urbánku v Hlohovci, pamätnom to mieste vinárov a vinohradníkov nášho regiónu. Tu všetkých účastníkov privítal predseda Hlohoveckého cechu vinárov Pavol Tutura.
Aj keď predpoveď počasia nebola príliš priaznivá, na mieste štartu sa zišla takmer stovka záujemcov, ktorí po úvodnom oficiálnom zahájení nedočkavo vyrazili do vinohradov. Ako prvý na trase bol vinohrad Richarda Sojáka. Málokto vie, že práve v tejto lokalite sa v roku 2013 urodilo tomuto vinohradníkovi hrozno odrody Müller Thurgau výnimočnej kvality. Práve z neho urobilo vinárstvo Matyšák špičkové víno. Prestige Műller Thurgau 2013 porota na súťaži Bacchus v Madride ocenila najvyšším hodnotením. Získalo 96 bodov, čo sa zatiaľ nepodarilo žiadnemu slovenskému vínu na súťaži v zahraničí.
Pochod ďalej smeroval na Šianec okolo radarov do družstevných vinohradov. Trasa pokračovala cez Mladý háj a Bočinu. Tak návštevníci opustili Šintavskú pahorkatinu a vstúpili do vinohradov nachádzajúcich sa v predhorí Považského Inovca. Paľko Tutura trpezlivo vysvetľoval fakty z histórie tejto lokality, zároveň aj ukázal spolupútnikom novo vysadený vinohrad v tejto lokalite. To sa už blížili k vinohradom Ladislava Černého, kde ich čakalo príjemné občerstvenie v podobe Veltlínskeho zeleného a Zweigeltrebe.
Po krátkom zostupe sa dostali na Novú štvrť, kde ich na záver putovania v hostinci pod orechom čakalo pohostenie v podobe Jašterskej kapustnice.
Organizátorov tohto podujatia potešila skutočnosť, že medzi účastníkmi bolo mnoho mladých ľudí, ktorí sa tu mali možnosť dozvedieť veľa cenných informácii z histórie Hlohoveckého regiónu, aj z pestovania viniča a výroby kvalitného vína.
Ing. Jozef Kertész

n0317-putovanie02