Chateau GRAND BARI

O vinárstve Chateau GRAND BARI sme už písali aj v minulosti, ale iba prednedávnom dokončilo aj hlavnú budovu. Na východe Slovenska tak vznikol nový klenot, ktorý reprezentuje svetový tokaj.


Môžeme hovoriť o šťastí, že máme Vinohradnícku oblasť Tokaj. Je malá, ale je jednou z piatich oblastí na svete, kde sa darí dopestovať vinič na výrobu prírodne sladkých vín.
Po dobytí Panónie sem vinič zo sebou doniesli Rimania. Na základe archívnych dokumentov sa dozvedáme, že miestne víno začali vyhľadávať kráľovské dvory pre výnimočnú chuť a iné prednosti. Postupom času sa pitie tokaja stalo vo vyšších kruhoch vecou prestíže. Tento výnimočný nápoj užívali ľudia na pozdvihnutie ducha, ale i na upevňovanie zdravia. Má povesť výborného afrodiziaka, priaznivo pôsobí na plodnosť, zvyšuje vitalitu a potenciu. Jednoducho je láskavé a plodí lásku.

História

Významný impulz tu dostalo vinohradníctvo po vpáde Tatárov, ktorí tento kraj takmer vyľudnili. O jeho renesanciu sa zaslúžil Belo IV. Za čias jeho panovania bol kraj kolonizovaný talianskymi usadlíkmi z oblasti Formini a Bari. Tí priniesli so sebou bohaté skúsenosti a aj novú odrodu Furmint, ktorá sa stala základom na výrobu tokajského vína.
V druhej polovici sedemnásteho storočia kňaz Laczko Maté z Moldavy nad Bodvou vyrobil prvý tokajský výber, ktorý daroval manželke svojho zemepána. Zuzane Lorantffyovej vínko zachutilo, a preto ho prikázala vyrábať v čo najväčších množstvách.
Vína z tejto oblasti sa popíjali aj na cárskom dvore v Sankt Peterburgu. Medzi obdivovateľov patrili aj Voltaire, Cromwell, ba i Napoleon a slávny francúzsky kráľ Ľudovít XIV. V tom období tokajské víno dostalo prívlastok Vinum regum – rex vinorum, čo v slovenskom preklade znamená víno kráľov – kráľ vín.

Architektúra snov

Vinárstvo Chateau GRAND BARI nás už niekoľko rokov okúzľuje moderným pohľadom na výrobu vína v tradičnej oblasti. Úspešne búra mýty, že tokajské vína môžu byť len ťažké, sladké, putňové. V sieti vínoték a reštaurácií, kde sa ich vína predávajú, si už fajnšmekri všimli, že ich produkcia je úplne iná ako boli z Tokaja zvyknutí a oceňujú suché, ľahké, svieže a minerálne vína.
Stále v nich však rezonuje tradícia, slovo úzko spojené s výrobou tokajského vína. Avšak pri dnešných moderných nárokoch na vína už len tradícia nestačí. Prišli preto s riešením vinárstva, ktoré spája moderné s tradičným.

Súčasťou ich vízie je aj prekrásna budova vinárstva, ktoré je v rámci Slovenska unikátom. Ako prvé vás očarí jeho architektúra s prvkami talianskeho štýlu. Je to pocta talianskym vinárom, ktorí v minulosti do malebnej obce Veľká Bara priniesli umenie vinohradníctva. Samotná stavba je zapustená do terasovitého terénu a obklopuje ju mohutný svah. Apartmánové ubytovanie ponúka nádherné výhľady na vinice a slnkom zaliaty región Tokaja. V podzemí vinárstva sú schované stovky metrov tradičných tufových pivníc, ktoré sú sprístupnené všetkým návštevníkom.
Okrem výrobných priestorov či degustačných miestností sa v budove vinárstva nachádza aj tokajská expozícia. Hlavným lákadlom je originálny vinársky lis z roku 1873. Vďaka precíznej práci reštaurátorov budete mať možnosť vidieť skutočný unikát.
Keďže je vinárstvo Chateau GRAND BARI miestom, kde sa prelína minulosť s budúcnosťou, chceli doň zakomponovať nejakú modernú dominantu. Vybudovali preto rozhľadňu so zvonicou, ktorej súčasťou je krásny, na mieru odlievaný sedemdesiat kilogramový zvon.

Nezameniteľný charakter lokality

Miesto, na ktorom stojí vinárstvo je skutočne nádherné. Je vsadené do južného svahu zaliateho slnkom s prekrásnym výhľadom do doliny a na vrch Šiator stojaci na druhom konci údolia. Morfológia okolitého terénu s terasami krásne radenými po vrstevnici, ktoré objímajú svah celý dojem iba umocňuje. Toto výnimočné miesto vám dodá energiu ako oáza so žriedlom vody. Tu sa na chvíľu zastaví čas a pominú starosti sveta a návštevníci sú chránení oázou pokoja. Celému námestíčku dominuje rozhľadňa so zvonicou. Symbolizuje prechod do tajomného sveta tokajského podzemia naplneného nielen súdkami tokajských výberov. Po vstupe do budovy sa návštevník ocitne v hale s galériou presvetlenou veľkým strešným oknom.

Z haly je možný bezprostredný výhľad do výrobnej časti vinárstva s nerezovými tankami. Po stranách galérie sú umiestnené degustačné miestnosti, ktoré tiež ponúkajú pohľady do zázemia vinárstva. Z galérie vedú schody. O poschodie nižšie oproti nim, cez tradičný tufový portál, môžete vstúpiť do podzemnej pivnice. Na záver môže návštevník prejsť z haly do predajne vín a následne vyjsť na terasu s výhľadom na údolie, vychutnávať si pokoj, prírodu a šum vetra. Na jeseň môže byť svedkom ranných hmiel priamo vo viniciach, ktoré dávajú tokajskému vínu jedinečnosť v podobe cibéb. Tu môže zažiť a pocítiť tokaj na vlastnej koži a, samozrejme, chuťových pohárikoch.

Vinohrady

Spoločnosť Chateau GRAND BARI vlastní približne šesťdesiat hektárov honov, ktoré sú súčasťou vinohradníckej oblasti Tokaj. Nachádzajú sa v katastri obce Veľká Bara, z čoho pramení aj názov vinárstva. Hony Čelejka, Ružičky, Katy a Piliš sa nachádzajú na jednom z najvyššie položených pahorkov Tokaja na Slovensku, na kopci Piliš. Drvivá väčšina plôch je zaradená do kategórie 1A, teda najkvalitnejší terroir. Pôda je sopečného pôvodu s rôznymi frakciami hornín.

Hony majú rôznu geomorfologickú štruktúru, a preto umožňujú dopestovať vína s rôznym charakterom. Všetky sú prihlásené do integrovanej ochrany, čo znamená, že pri ochrane viníc sa minimalizuje použitie chemických prípravkov. O to intenzívnejšie sa využívajú prírodné spôsoby.
Všetky vína sú vyrobené len z hrozna dopestovaného vo vlastných viniciach. Muškát žltý, Lipovina a Furmint sú odrody vhodné na tvorbu cibéb, čo sú, ušľachtilou plesňou Botrytis cinerea, zhrozienkovatené bobule hrozna, ktoré dodávajú vínu jedinečné vlastnosti. Táto pleseň naruší šupku bobule a spôsobí odpar vody. Tým sa koncentrujú cukry a buketné látky. Aby tokajské vína získali svoju komplexnosť, musia navyše vyzrievať v malých dubových sudoch, v priestoroch kde vládne pivničná pleseň Cladosporium cellare, ktorá žije v symbióze s tokajským vínom.

Múza 2018Grand Reserva 2014, brutLipovina 2017Vulkano 2016Royal Cuveé

Pohľad uprený vpred

Dvere pre zážitky sú tu otvorené pre každého. Najväčšie čaro má, ak ochutnávku vín zažijete priamo vo vinárstve, ale prezentačnú ponuku vín Chateau GRAND BARI je možné si objednať aj u vás vo firme. Vtedy si užijete obsluhu v mobilnom vínnom bare počas celej doby eventu. Priebeh prezentácie môže byť aj spôsobom neriadenej degustácie, teda hosť si vyberie druh vína, ktorý chce ochutnávať, alebo mu víno odporučí somelier. Takáto forma prezentácie zahŕňa výklad o vínach a, samozrejme, servis.
Poriadanie zážitkových večerí a soirée pre firmy a uzavreté skupiny je už v plnom prúde.

Ponúkajú niekoľkochodové degustačné menu či už u nich, alebo takúto parádu dokážu zabezpečiť aj na inom mieste. V období vinobrania si tu v kolektíve môžete vyskúšať zber hrozna v nádhernej scenérii viníc, ochutnať lokálnu kuchyňu a večer si oddýchnuť v tokajskej pivnici pri riadenej degustácii so znamenitou atmosférou, alebo obdivovať panoramatický výhľad s pohárom dobrého vína.

Pod vedením odborníka vás tu naučia správne a hlavne bezpečne odseknúť hrdlo na sekte. Pod dohľadom skúsených majstrov svojho remesla to zvládne naozaj každý.
Najpodstatnejšie však je, že snahou tohto vinárstva je vyrábať najkvalitnejšie tokajské víno a pestovať čo najkvalitnejšie hrozno, ktoré im dáva tento jedinečný klenot Slovenska. Vinárstvo chce spájať historické tradície výroby vína s najmodernejšími technológiami a poznatkami pri výrobe klasických tokajských vín. Veríme, že sa stanete priateľmi tohto výnimočného klenotu celej oblasti Tokaja.
Viac info získate na www.grandbari.sk